Müzik indir

arama

Portakal Kurusu Nasıl Yapılır ve Kullanımı

portakal kurusu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Akdeniz ve Ege bölgelerinin vazgeçilmezi ve olmazsa olmazı olan portakal kışın sevilerek tüketilen portakal vitaminler açısından oldukça zengindir. En çok da C vitaminini bünyesinde barındırır. Bu vitaminler sayesinde birçok hastalığa iyi gelir. Özellikle vücudun istediği direnci ve gücü vücuda sağlar, Kolesterolü düşürür, Göz sağlığını korur, Vücuttaki toksinleri atmada yardımcıdır ve potasyum kaynağıdır bu yüzden kalbe iyi gelir. Sayılan hastalıklara ve daha birçok hastalığa iyi gelen portakal kurutulup tüketildiğinde de aynı etkiyi yapar. Hatta daha fazla etki yapar diyebiliriz çünkü portakalın içindeki su azalır ve sadece vitaminleri kalır. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğimiz portakal kuruları sayesinde her an elimizin altında portakal bulundurabilir ve faydalarından yararlanabiliriz.

portakal kurusu

Biz de evimizde portakal kurusu elde etmek istiyorsak öncelikle fırınımızı 100 dereceye ayarlayarak ısıtmaya başlarız. Fırınımız ısınırken güzel bir şekilde seçtiğimiz portakalları yıkayıp portakal kabuğunu tozlardan arındırırız. Daha sonra yıkanan portakalları kurulayabiliriz. Kuruladığımız portakalları dilimlere ayırarak portakal dilimlerinin fazla suyunu bir peçete yardımıyla alabiliriz. Portakalların fırın tepsisine yapışmaması için fırın tepsimize yağlı kağıt sereriz ve un serpebiliriz. Hazırlanan tepsiye portakal dilimleri dizilir. Ve tepsi önceden ısıtılmış 100 derece ısıdaki fırına yerleştirilir. Bu ısıdaki fırına atılan portakallar yaklaşık 3 saat içinde kurumuş olacaktır. Fakat tepsi fırındayken yarım saat aralıklarla portakal dilimlerini çevirmemiz gerekmektedir. Ve bu sayede hem de fırını havalandırarak içerdeki biriken nemi almış oluruz. Fırından çıktıktan sonra 1 saat soğuturuz. Soğuma işlemi tamamlanan portakal kurularını sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek için bez bir torbada ya da cam bir kavanozda saklayabilirsiniz.

Portakal kurusu kullanımı

Kurutulmuş portakalların çok çeşitli kullanım alanları vardır. Çayımızın yanında yemek için sağlıklı bir çerez olarak düşünebiliriz. Çikolata, pasta ve tatlılarımızın içine katarak farklı bir tat elde edebiliriz. Sevdiğimiz insanlara vereceğimiz hediyenin paketini süslemede kullanarak hediyemizi güzelleştirebiliriz. Yılbaşı ağaçlarımıza asarak ağaçlarımızı farklı bir tarzda süsleyebiliriz. Dostlarımızla ya da ailemizle hoş bir vakit geçirmek için kurduğumuz sofraları ve yemekleri süslemede kullanabiliriz. Soğuk içeceklerimizin sunumunda kullanabiliriz. Hayal gücümüzle bu kullanım alanlarını daha da artırabiliriz.