arama

Porsuk Ağacı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Porsuk Ağacının Özellikleri

Yurdumuzda porsuk ağaçlarının nesli tükenme tehlikesi altındadır. Tohumuyla çoğaltılamayan bir ağaç türüdür.Çoğaltılabilmesi için uygun bir yöntem henüz bulunamamıştır.

Porsuk ağacının meyvesi yenilebiliyor fakat çekirdeği ve yaprakları oldukça zehirli olmasından dolayı dahili olarak kullanımı mevcut değildir. ancak harici olarak tentürü kullanılmaktadır.Porsuk çekirdeğinin yanlışlıkla yutulması durumunda ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Porsuk ağacının odunu oldukça esnek ve dayanıklıdır. savaş dönemlerinde yay yapımında kullanılmıştır.Günümüzde nesli tükenmekte olduğu için odunu kullanılmamaktadır.

Porsuk ağacının kabuğundan elde edilen taksol maddesi antikanserojen etkiye sahip bir maddedir ve günümüzde kanser tedavilerinde kullanılmaktadır

porsuk-ağacı 20090929 036 Adi Porsuk Istanbul Macka Parki1  

Karadeniz bölgesinde ormanlık alanların kuytu ve gölgeli kısımlarında porsuk ağacına  tek tük rastlanmaktadır. Ayancık, Bolu, Yıldız dağları ve Düzcede bulunmaktadır ayrıca en iyi gelişme gösterdiği yerler Karabük ve Yenice ormanlarıdır.

Ülkemizde bulunan en yaşlı porsuk ağacı İstanbul  Eyüp Sultan Camii yakınındaki Cafer Paşa Medresesi avlusunda bulunuyor.

porsuk_agaci1Porsuk Ağacının Türleri

Pasifik porsukı a;  Taxus brevifolia,

Kanada porsuk a ; T. Canadensis,

Çin porsuk ağacı ; T. Celebica,

Japon porsuk  a;   T. Cuspidata,

Meksika Porsuk ;T. Glubosa,

Afgan porsuk  a;    T. Wallichiana

Avrupa porsuk ;  Taxus baccata’

                                                                              

 • RAMAZAN UYSAL
  9 ay önce

  TRT HABER
  05 Temmuz 2019 Cuma
  Dünyanın en yaşlı porsuk ağacı Zonguldak’ta
  Zonguldak Alaplı’daki porsuk ağacı yıllara meydan okuyor. Türkiye’nin en yaşlı ağacı olan “Gümeli Porsuğu”, 4 bin 115 yaşında ve artık “anıt ağaç” statüsünde korunacak.

  2
  yorum beğen
 • haydar birsen (emekli orman teknikeri)
  3 sene önce

  Antalya ibradı ilçesinin sınırları içerisinde kalan gembos yaylasının konya sınırı tarafındaki yamaçta 1978 yılında 1 tane taxus baccata (porsuk ağacı) gördüm.

  1
  yorum beğen
  • volgame
   2 sene önce

   lütfen devşete haber verin

   1
   yorum beğen