Müzik indir

arama

Peryavşan Otu Faydaları (Tüylü Kısamahmut)

peryavşan otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Doğanın insanoğluna sunmuş olduğu mucize bitkiler ile hem sağlıklı hem de kaliteli bir yaşam sürebilmek mümkün oluyor. Bu doğrultuda tüketilmesi son derece sağlıklı ve faydalı olan bazı bitkisel ürünler bulunuyor ki bunlar arasında peryavşan otu öne çıkıyor. Bilimsel adı Teucrium polium olan ot halk arasında tüylü kısamahmut olarak da bilinir. Peryavşan otunun zengin içeriğinin, insan sağlığına olan faydası oldukça geniş bir kapsama ulaşmaktadır. İnsanlık tarihinde çok eski dönemlerden bu yana şifa veren bitkilerden birisi olarak kullanan bu otun, insan vücudunda yaratmış olduğu olumlu etkiler, pek çok hastalığın önlenebilmesini sağladığı gibi beraberinde çok daha güçlü bir dirence sahip olunabilmesini de sağlıyor.

Günümüzde peryavşan otu için belirlenmiş olan faydalar arasında mide, böbrek, şeker ve özellikle de bağırsak hastalıkları gibi durumlara karşı sağladığı etkili çözümler dolayısı ile tercih edilir. Eski dönem hekimleri tarafından da önemli bir tedavi aracı olarak kullanılmıştır. Peryavşan otunun faydaları arasında öncelikle tiksinti ve mide bulantısı gibi hallere etkin bir çözüm sağlaması gelirken, aynı zamanda da mide ve bağırsakta ortaya çıkan gazların giderilmesinde de önemli etkiler teşkil eder.

peryavşan otu

Akciğer ve karaciğerde yumuşamaya yardımcı olarak, rahatlık hissiyatı oluşturur. Sindirim sisteminde düzenleme ve pankreasın daha yüksek dirence kavuşmasını sağlar. Vücuttaki kan dolaşımının daha stabil bir hızda gerçekleştirilebilmesine yardımcı olduğu gibi kandaki yabancı ve kirli unsurların temizlenmesi konusunda da son derece etkili olur.

Günümüzde son derece zorlu bir yaşamı bulunan şeker hastaları açısından da çok yararlı olan peryavşan otu başta karaciğer yetmezliği olmak üzere çok sayıdaki karaciğer hastalığına karşı da iyi gelir. Sedef, egzama ve mantar gibi deri üstü kaşıntılı alerjik rahatsızlıklarda da kullanımı, hızlı iyileşmeyi ve rahatlamayı sağlar. Tüm bunlara ek olarak midede meydana gelen ağrı ile birlikte öksürük ve dizanteri gibi rahatsızlıklarda da son derece önemli faydaları bulunur.

Peryavşan Otu Kullanımı

Peryavşan otunun toprak üstünde kalan bölümü yani yaprak ve çiçekleri 1 litre kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığı(öğütülmüş şekilde) kadar ilave edilerek, çay biçiminde demlemeye bırakılır. 15 dakikalık demleme süresinin ardından gün içerisinde tüketilebilmektedir.