Müzik indir

arama

Patlıcan Sapı Kürü Yapılışı ve Faydaları

patlıcan sapı kürü
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Doğanın insanlara sunmuş olduğu mucizelerden faydalanabilmek, sadece doğal bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu bitkilerin tüketimine yönelik olarak çok daha dikkatli bir şekilde hareket edilmesi kadar kolaydır. Günümüz modern toplum yaşantısı içerisinde tüketilen doğal bitkiler, sebzeler ve meyveler konusunda yaygın şekilde yapılan, önemli hatalar bulunuyor. Bu hataların en başında da günümüzde sebze ve meyvelerin sadece belirli bir bölümlerinin tüketilmesi ve kalan kısımlarının çöpe atılması gerekiyor. Bu tip kullanım hatalarının sık şekilde yapıldığı doğal ürünlerin başında da patlıcan geliyor. Aslında sürekli tüketilen ancak önemli kısmı atılan patlıcan sebzesi ile patlıcan sapı kürü yapılabilir. Pek çok sağlık sorunu açısından önemli etkilerde bulunan patlıcan sapı kürünün, son derece pratik bir şekilde yapılabilmesi sayesinde, sağlık sorunları için doğal bir çözüm oluşturulabiliyor.

Günümüzde uzmanlar hemeroit rahatsızlığının tedavisi için patlıcan sapı kullanımında bulunuyor. Patlıcan sapının insanoğlunun şaşırtan son derece önemli etkileri bulunuyor ve tamamen doğal bir yöntem olarak, bu rahatsızlık alanında tercih ediliyor. Hemeroit rahatsızlığı, 21. Yüzyıl dünyasında hızla yaygınlaşan ve insanların korkulu rüyası olan hastalıklardan birisi haline gelmeye başladı. İlaç veya ameliyat tedavileri gibi pek çok farklı tedavi uygulaması söz konusu olan hemeroit hastalığı karşısında tamamen doğal bir tedavi uygulaması olarak patlıcan sapı kürü kullanılabiliyor.

patlıcan sapı kürü

Patlıcan Sapı Kürü Nasıl Yapılır?

Günümüzde yaygın şekilde özellikle hemeroit rahatsızlığına ilişkin olarak kullanılan patlıcan sapı kürü yapılışı son derece basittir. Bunun için 10 adet patlıcanın sapı ve 10 su bardağı su malzemesi gerekliliği bulunuyor. Öncelikli olarak 10 adet patlıcan sapının iyice yıkanarak, temizlenmesi gerekiyor. Daha sonra tencereye 10 bardak su ile patlıcan saplarının koyularak, kaynatılması gerekiyor. Kaynama aşamasına gelen karışımın kapağı kapatılarak, kısık ateşte yaklaşık 25 ila 30 dakika kadar kaynatılmalı ve süreç sonunda ocağın altı kapatılırken, kapak kesinlikle açılmamalıdır. Soğuma gerçekleştikten sonra patlıcan sapları, içerisinde alınarak, hazırlanan su günde 2 defa olacak şekilde aç karnına 1’ er bardak tüketilmelidir.