Müzik indir

arama

Panama Kabuğu Faydaları ve Kullanımı

panama kabuğu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Panama kabuğu Güney ve Orta Amerika kıtasında yetişen Panama kışrı ağacının kabuğunun dış kısımda kalan kabuğu soyulduktan sonra içerisinde kalan 10-15 santimetrelik bir kabuktur. Kabuk belirli bir süre kurutulduktan sonra kullanılır. İçerisinde şeker, nişasta ve saponin adı verilen etkin madde yer almaktadır. Rengi turuncu, kırmızı arası bir renktedir.

Panama Kabuğu Kullanımı

Panama Kabuğu bir litre suya 5 gram katılarak bekletilir. Su 70 derece sıcaklıkta olmalıdır. 5 dakika bekledikten sonra kullanılabilmektedir. Dozajı ayarlamak çok önemlidir. Kabuğu suyun içinde fazla bekletmeden suyu süzmelisiniz. Hazırlanan kürü günde iki kez tüketebilirsiniz.

Haricen uygulamalarda yapılabilir. Panama kabuğu suda biraz kaynatıldıktan sonra ezilerek macun haline getirilerek yaraların ve ağrıyan bölgelere uygulanabilir.

panama kabuğu

Panama Kabuğu faydaları

Bir tür balgam söktürücüdür. Direk tüketim yolu ile kullanıldığında mideyi aşındırarak balgam atımını kolaylaştırmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz kürden günde 2 bardak tükettiğiniz takdirde üst solunum yollarınızda sigaradan veya başka rahatsızlıklardan dolayı biriken balgamı kısa sürede attıracaktır. Akat dikkat edilmesi gereken konu yeteri kadar tüketmektir. Fazla tüketimde panama kabuğu mide bulantısı, kusma, ishal yapabilir. Bazı bölgelerde bu bitki insanları zehirlemek için kullanıldığı söylenmektedir. Bu sebeple her şeyin fazlasının zararlı olduğunu unutmamalı günde maksimum 2 bardak tüketmelidir.

panama kabuğu

Haricen kullanımda ise macun haline getirilerek iyileşmeyen yaralara sürülebilir. Yaraların iyileşmesini sağlayan macun aynı zaman egzama rahatsızlığı yaşayan kişilere de iyi gelmektedir. Panama kabuğundan hazırlanan macunu egzama olan bölgeye sıcak baskı ile uygulayıp bir süre sarılı şekilde bekletilmelidir. Bu formül düzenli uygulandığında egzama rahatsızlığına iyi gelebilmektedir.

Terinizin kötü koktuğunu düşünüyorsanız ve çözüm bulamıyorsanız  bu bitki tam size göre. En çok terleyen bölgelerine panama kabuğundan hazırlanmış macunu sürüp bir süre sonra yıkayın.  Bu bölgede ki ter gözeneklerini açarak terinizin kötü kokmasını engelleyecektir.