arama

Palmiye Ağacı ve Meyvesi

palmiye ağacı ve meyvesi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Palmiye ağacı başta Afrika, Amerika olmak üzere tropikal ve Subtropikal iklim özellikle görülen bölgelerde yetişen konik gövde yapısına sahip dalları olmayan ve en tepede yaprak meyveden oluşan bir ağaçtır. Palmiye ağacı çok uzun yıllar yaşayabilen ve 100 yıla yakın süre meyve vermeye devam eden ağaçtır.

Palmiye ağacı özellikle Afrika Kıtasında temel geçim kaynağı olan ve dünyada en çok ticareti yapılan ağaç türlerinin başında gelmektedir. Hurma ağacı, Hindistan cevizi ağacı palmiye ağaçları arasında yer almaktadır.

Fas, Cezayir gibi Arap ülkelerin geçim kaynağı olarak Hurma Palmiyesi yetiştirilirken, Afrika ülkelerinde Hindistan Ağacı Palmiye ve Palm yağı üretimi için palmiyeler yetiştirilmektedir.

Ortalama bir palmiye ağacının boyu 20-25 metreyi bulabilmektedir. Palmiye ağaçları çok fazla su istemeyen ve kaktüsler gibi suyu gövdesine hapsedebilen bitkilerdir.

palmiye ağacı

Palmiye Ağacı Meyvesi

Palmiye ağacı meyveleri yenilebilecek ve yağlık olarak ikiye ayrılır. Yenilebilecek palmiye ağacı meyveleri Hurma ve Hindistan cevizidir.

Hurma, yüksek enerjiye sahip içerisinde şeker, protein ve yüksek miktarda lif barındıran bir meyvedir. Şekerli yapısı sayesinde tüketildiğinde insana enerji vermektedir. Hurma içerisinde aynı zamanda B1, B2, B9, A ve C vitaminleri yer almaktadır. Günlük C vitamini ihtiyacınız için 4 adet hurma yemeniz yeterli olacaktır. Diyet yapan kişiler ara öğün olarak 2 adet hurma tercih edebilirler. Bahsettiğimiz hurmalar halk arasında hacı hurması ya da hac hurması diye söylenen kuru hurmalardır. Ülkemizde yetişen Yaş Hurma meyvesi değildir. Şeker hastalarının da fazla tüketmemesi gerekir.

palmiye ağacı meyvesi

Palmiye Ağacının yenen diğer meyvesi ise Hindistan cevizidir. Hindistan cevizi hem dış kabuğu hem de içerisinde ki sütü kullanılan sağlıklı ve yüksek enerjili bir meyvedir. Sıcak ve susuz bölgelerde özellikle çöl kısımlarında insanların su ve enerji ihtiyaçlarını gidermek için tükettikleri bir meyvedir.

Direk olarak yenilmeyen fakat neredeyse kullandığımız margarinlerin hepsinin içerisinde kullanılan palm yağı da palmiye ağacının meyvesinden elde edilmektedir. Bu meyve kötü ve acı bir tada sahiptir. Aynı zamanda direk yağ olarak kullanıldığında kötü bir kokusu vardır. Fakat ülkemizde üretilen margarinlerinde neredeyse hepsinde yurt dışından ithal edilen palm yağı yer almaktadır. Bu yağ maliyet olarak ucuz olmak ile beraber ne kadar sağlıklı olduğu uzmanlarca uzun zamandır tartışılmaktadır. Cüce Palmiye

 • Sosyal Medya Danışmanlığı
  2 sene önce

  Bahçemiz için palmiye ağacı araştırmamız vardı. Bilgiler çok işimize yaradı teşekkür ederiz.

  1
  yorum beğen