Müzik indir

arama

Osmanlı Şerbetleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Osmanlı şerbetleri nelerdir denildiğinde akla ilk gelen Demirhindi Şerbetidir. Bu şerbet en şifalı şerbet olarak bilinir. Osmanlı şerbetleri nasıl yapılır ve faydaları nelerdir sorularına yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Osmanlı şerbetlerinin faydalı ve şifalı olmasının en önemli sebebi içeriğinde bulundurduğu meyve, baharat ve çiçekler. Osmanlı şerbetlerinin yapılışı esnasında kullanılan baharatlar çiçekler ve meyveler genellikle şifa vermeleri ve ferahlatmaları açısından özenle seçilerek kullanılmıştır.

Osmanlı Şerbetlerinin yapılışı bazen bazı hastalıkları tedavi etmek amacını da gütmüştür. Kansızlığa iyi gelen şerbet’in yapılışında, kansızlığa iyi gelen bitkiler ve meyveler kullanılmıştır.

Yazın olgunlaşan meyvelerin şerbetlerini kışın da içebilmek için bu meyveler kurutularak saklanmakta ve kışın kaynatılarak şerbeti yapılabilmektedir.

Osmanlı zamanında en çok kullanılan ve en şifalı kabul edilen şerbetler arasında, demirhindi şerbeti, gülhatmi şerbeti, nane limon şerbeti ve badem şurubu bulunmaktadır.

Osmanlı Şerbetleri Nasıl Yapılır?

Demirhindi Şerbeti Yapılışı:

Malzemeleri: 1 ufak kase kuru demirhindi meyvesi, 12 bardak su, 2,5 su bardağı toz şeker
Yapılışı: Akşamdan demirhindiyi elinizde biraz açıp suya koyun, 1-2 taşım kaynatın, altını söndürüp ağzını da kapakla kapatın. Sabah tekrar ateşe koyup içine şeker ilave edin, şeker eridikten sonra 1-2 taşım daha kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek servis yapın.

gülhatmi

Gülhatmi Şerbeti Yapılışı:

Malzemeleri: 4 çorba kaşığı gülhatmi kurusu, 6 çorba kaşığı şeker, 7 su bardağı su, yarım limon suyu
Üzeri için: 1 çorba kaşığı hafif sotelenmiş dolmalık fıstık veya susam
Yapılışı: Gülhatmiyi suya koyun, 15 dakika kaynatın, sonra bu suyu süzün, suyuna şeket koyup biraz daha kaynatın, 1 çorba kaşığı limon suyunu ilave edin, bir taşım kaynatın, altını kapatın. Soğutup sürahiye koyun, üzerini biraz dolmalık fıstıkla süsleyip servis yapın.

Naneli Limon Şerbeti Yapılışı:

Malzemeleri: 5 adet yıkanmış limon, 1,5 su bardağı toz şeker, yarım demet havanda dövülmüş nane, 7-8 su bardağı su
Yapılışı: Limonları kesip suyunu sıkın, bu suyu kabuklarıyla birlikte cam bir kasede şeker ile karıştırıp ağzını kapatın, buzdolabında sabaha kadar bekletin. Daha sonra suyu güzelce şekeri eritene kadar beklettiğiniz limon suyuna karıştırın, naneyi ilave edip 15 dakika nane ile bekletin, sonra süzün, taze nane yapraklarıyla birlikte servis yapın.

osmanlı serbetleri

Badem Şurubu Şerbeti Yapılışı:

Malzemeleri: 500 gram badem (sıcak suda bekletilmiş ve kabukları soyulmuş), 8 bardak su, 4 su bardağı toz şeker, 1 çorba kaşığı dolusu acı badem (sıcak suda bekletilmiş ve kabuğu soyulmuş)
Yapılışı: Havana veya parçalayıcıya tatlı ve acı bademi koyun, güzel ezin birazda suyla ezin, bembeyaz su çıkmasını sağlayın. Daha sonra süzün ve çıkan badem sütünü ayrı bir yere koyun. Bir tencere şekeri, suyu koyup kıvamlı bir şerbet olana kadar kaynatın, badem sütünü ilave edin, biraz daha kaynatın, kışın sıcak, yazın ise soğuk olarak servis edin.