Müzik indir

arama

Öksürük Otu

öksürük otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Öksürük otu papatyagiller familyasında yer alır.  Öksürük giderici olarak kullanılması nedeni ile öksürük otu adını alan bitkinin Latince ismi Tussilago’dur. Bitki öksürük giderici olarak kullanılmasının yanında geçmiş tarihlerden günümüze kadar astım gibi akciğer hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Üstelik bitkinin çiçekleri ise deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Öksürük otunun doğal yetiştiriciliğinin yapıldığı yerler Avrupa, Türkiye, Kafkaslar, Türkistan, Ukrayna, Rusya’dır. Yabani olarak yetiştirildiği yerler ise Kuzey Amerika ve Avustralya’dır.

Öksürük otunu her mevsim kullanmak isteyen kişiler otu çiçeklerini tam olarak açmadan toplayarak gölgede kurutmaları gerekmektedir. Yaprak kısımlarını saklamak isteyen kişiler ise ilkbahar mevsiminin sonu ile yaz aylarının başında çiçekleri toplayıp kıydıktan sonra kurutarak saklayabilirler.

öksürük otu faydaları

Öksürük Otu Nasıl Kullanılır?

1 ila 2 tatlı kaşığı kadar mevsiminde kurutulmuş olan yaprak ve çiçek karışımının üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10 dakika kadar demlendikten sonra hazırlanan çayı günde en az 3 defa, sıcak şekilde 1 bardak olacak şekilde tüketmek gerekmektedir.

öksürük otu çayı

Öksürük Otu Çayının Evde Hazırlanışı:

Öksürük çayının hem öksürük kesici hem de balgam söktürücü özelliklerinden faydalanmak isteyen kişiler öksürük otunun yapraklarını ve çiçeklerini, sığır kuyruğu çiçekleri ve dar yaprakları sinirli ot bitkisinin dar yapraklı olanı ile ince kıyılmış bir şekilde ama eşit ölçüde harmanlayın. Elde ettiğiniz bu karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşladıktan sonra 4 ila 5 dakika arasında demlenmeye bırakın ve ardından süzün. Bu çaydan günde en fazla 3 bardak bal ile tatlandırarak sıcak sıcak için.