arama

Öd Ağacı Hikayesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Öd Ağacı hikayesi ilk insana yani Hz.Adem ile Hz.Havva’ya kadar uzanmaktadır. Hatta hikayesi buradan gelmektedir.

Hz. Adem ile Hz.Havva arasında yaşanan ve Hz.Adem’in dünyaya gönderilmesine sebep olan olaydan sonra, Hz.Adem dünyada hangi ağacın altına sığındıysa hiç biri onu kabul etmemiş. Neredeyse tüm ağaçların altına sığınmaya çalışmış fakat en sonunda öd ağacı onu kabul etmiştir. Daha sonra Yüce Hak öd ağacına hitap edip sorar:

-“Ey ağaç diğer ağaçlar Hz.Adem’i kabul eylemedi, sen neden kabul ettin?”

Öd ağacı şöyle dedi:

-“Ey Rabbim, Hz.Adem’in alnına habib-i ekremin nurunu kondurdun. Cümle makluka da nura saygı göstermelerini buyurdun. Hz.Adem’de o şanlı nuru ile bana sığındığında kabul edememezlik yapamadım.”
Bunun üzerine Yüce Hak şöyle buyurmuştur:

-“Ey Öd sen ki Habibim Adem’in nuruna saygı gösterdin, onun hürmetine seni kullarım arasında cümle ağaçdan daha üstün kıldım ve sana pek güzel bir koku ihsan eyledim. Ancak izinsiz bir şekilde Hz.Adem’i kabul eylediğin için seni ateşle yakmakla faydalanacaklar, onlar seni yakmadığı sürece senden o güzel koku çıkmayacaktır.”

öd ağacı hikayesi

Öd Ağacı hikayesi bu şekilde tasvir edilmektedir. Bu hikaye herhangi bir yerde yazılı halde bulunmamakla birlikte bu şekilde anlatılagelmiştir.

Öd Ağacı Kullanımı

  Hindistan’da sıkça görülen ve rahat şekilde yetişen bir bitkidir. Toprak altında yıllarca bekletildikten sonra tütsü ve esans gibi kullanım alanlarına yöneltilmektedir. En az 15 yıl kadar toprak altında bekletildikten sonra kilosu ortalama 10 bin TL, 25 yıl bekletilen Öd Ağacı kalıntıları 16 bin TL ve 150 yıl bekletilen bir kilodan ise 130 bin TL değerinde bir kazanç elde edilebiliyor. Kokusu da Dünya çapında büyük bir rağbet görmektedir ve bu kokuyu yaratabilmek için uzun ve zahmetli uğraşlarla reçinesi yağa dönüştürülmektedir.

Burun kanamaları, kalp ve damar hastalıkları, sinir sistemi bozuklukları, bademcik iltihabı, ağız yaraları, balgam, nefes darlığı, astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Ayrıca, uykusuzluğa, karaciğere, mide ve bağırsak ağrıları, cinsel istek problemleri, cilt hastalıkları ve adet düzenliği gibi tonlarca derde deva olabilen bir bitkidir. Diğer yandan sıvısı, haşerat ve pigment ilaçlarının yapımında da sıkça kullanılır. Öd Ağacı Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız