Müzik indir

arama

Obrizya Çiçeği Özellikleri Ve Bakımı

obrizya çiçeği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Auberieta bitkisi ülkemizde bilinmekte olan ismi ile Obrizya Çiçeği örtücü bitkiler arasında yer alan ve en hızlı sarma özelliğine sahip çiçeklerden biri olarak bilinir. Bitki çok yıllıktır ve 10 ile 15 cm arasında boylanabilmektedir. Mart ve Haziran aylarında açtığı mor ya da leylak rengine yakın çiçekleri ile bilinmektedir.

Ilıman kuşak bölgelerinde ekildiği taktirde yaz kış yeşilliğine koruyan bitkinin yer altına attığı köklerinin üst gövdesinde toprakla temas eder etmez köklenmeye başlayan sürgünleri ve çiçeklenme döneminden sonra döktüğü milyonlarca tohumu ile çiçek tarhlarını kısa sürede doldurmayı başarırlar.

Obrizya çiçeği kuraklık ve yüksek sıcaklık değerlerine karşı gösterdiği direnç ile de tercih edilmektedir. Yaprakları küçük ve zarif olması ile bilinir ve bahar ayının gelmesi ile birlikte çiçeklerinde taçlanma meydana gelir. Üstelik bitkinin çiçeklenme dönemi başladığında yapraklarının çiçeklerinden görünmez hale geldiğine de şahit olunur.

Bitkinin özelliğini gösterebilmesi için en uygun çiçek tarhlarının taş duvarlar, merdiven basamakları ve yükseltilmiş alanlardır. Çünkü çiçeğin gösterdiği hızlı yayılım eşiğinden 40 ila 50 cm kadar sarkma yapmasını sağlar ve bu sayede bitkinin tohumları bölgesine ulaşabilir. Fakat saksıda bitki yetiştiriciliği yapan kişiler için en uygun saksıların geniş yüzeyli olan saksılar olduğu söylenebilir.

obrizya çiçeği bakımı

Bu tür saksıların içerisine dikilen Obrizya Çiçeği saksıdan sarkarak görkemini sergileyebilir. Bitkinin çiçeklenme döneminin ise pek çok faktöre göre değişim gösterdiği söylenilebilir. Bitki yaş, konum ve uygulanan bakıma göre 2 aya kadar çiçeklenebilir. Üstelik yanındaki bitkilere de dostça davranarak yaz aylarında bitkilerin köklerini aşırı sıcak ve su kaybından korurken kış aylarında ise örtü vazifesi görerek muhafaza işlemi gerçekleştirir.

Obrizya Çiçeği Bakımı

Dikim yeri: Güneşli veya yarı gölge bölgelere ekilmesi gerekmektedir. Çünkü bitki ne kadar çok güneş alırsa o kadar fazla çiçeklenmektedir.

Çiçek tarhlarına, geniş saksıların içerisine, bordürlere, küçük ya da geniş bahçelere ekilebilir. Saksı yetiştiriciliği yapacak kişiler 30 cm çapındaki saksının içerisine maksimum 2 kök kadar dikmelidir. Çünkü bitki yayılmacı özelliğini göstererek kısa sürede saksıyı dolduracaktır.

Susuzluğa dayanıklı olmasına karşılık düzenli sulama yapan kişilerin bitkilerinin daha fazla çiçeklendiği bilinmelidir.

Toprak: bitki toprak ayırt etmeme özelliği ile de bilinmektedir. Fakat yine de milli, geçirgen ve hafif kumlu bahçe toprağı tercih edilebilir.

Çiçeklenme ve dona dayanıklılığı: bahar döneminde çiçeklenir ve donlara karşı tam dayanıklılık göstermektedir.

Gübreleme: gübreleme işlemi Şubat ayının son günlerinde ya da Mart ayının başında yapılmalıdır. Dikim toprağının hazırlandığı dönemde de ihtiyaç duyulduğu taktirde yapılabilir. Dikimi takip etmekte olan yıl gübreleme için iki yol izlenebilir.

İlk yöntemde belirtilen gübreleme dönemlerinde ince elenen çiftlik gübresinin çiçeğin dikili bulunduğu alana serpilmesi ve yağmur yolu ile toprağa işlemesi sağlanır. İkinci yöntemde ise yine gübreleme döneminde Obrizya çiçeğine ait sıvı gübreler ile bitki tarhı beslenir ve bitkinin hem yeşil aksamını hem de gelişimini ve çiçeklenmesini destekleyen gübreler uygulanır.