arama

Nisan Ayı Çiçekleri

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Nisan ayı aslına bakacak olursak ülkemizde baharın kendini hissettirmeye başladığı aydır bu mevsimde soğuğu sevmeyen çiçekler açmaya başlar. Bu açıdan nisan ayı çiçekleri kışı sevmeyen çiçeklerdir. Bu yazımızda Nisan ayında açan çiçeklerden ayrı ayrı bahsedeceğiz.

Papatya

Hem saflığı hem de sevgiyi temsil eden güzel çiçek papatya. Ortasında sarı polenleri dış kısmında beyaz taç yaprakları ile çocukluğumuzdan bu yana seviyor, sevmiyor diye oynadığımız papatya Nisan ayında ekilebilecek çiçeklerin başında gelmektedir. Papatya bitkisi özellikle bahçelerinize güzel bir görüntü katacaktır. Çiçek tarhlarının kenarlarına hoş bir görüntü olması açısında papatya dikebilirsiniz. Papatyaları aynı zaman da oldukça toplayıp kurutarak kış aylarında papatya çayı olarak tüketebilirsiniz.

Aslanağzı

Çiçek Nisan ayının ortasında açmaya başlar. Çiçeğin mor, kırmızı ve sarı renkli türleri vardır. Boyları 30-40 santimetreye kadar yükselebilir. Bitki kendiliğinden sürekli olarak yetişmeye devam eder. Özellikle yaz sonunda dökülen tohumlar baharda tekrar çiçek olarak yetişirler.

Ateş Çiçeği

Nisan ayı çiçekleri arasında ateş çiçeği de bulunur. Çiçek nisan ayı ortasında boy göstermeye başlar ve haziranın ilk günlerinde ateş kırmızı rengi ile etrafı güzelleştirmeye başlar. Taç yaprakları gerçekten bahçenizde muhteşem bir görüntü oluşturacaktır.

Begonya

Herkesin aşığı olduğu begonyalar ilk çiçeklerini Nisan ayında açarlar sonrasında ise ekim ayına kadar çiçekli kalmaya devam ederler. Güneşli bölgelerde yetişmeleri olumsuz etkilenir. Bu sebeple yarı gölge bir konumda yetiştirilmelidir.

nisan ayı çiçekleri

Hercai Menekşe

Menekşegiller ile aynı familyadan olan bu çiçek nisan ayında tomurcuk açar. Serin bölgelerde çiçek yaz sonuna kadar çiçek açmaya devam eder. Çok yıllık ve tek yıllık türleri vardır.

Mine

Mine bitkisi çok narin bir bitkidir. Normal ömürleri yaz sonuna kadar devam etmesine karşın Nisan ayında çiçek açan bitki yaz ortalarında yakalandıkları mantar hastalığı yüzünden yaz sonunu görmeden ölürler.

 • Temmuz Ayı Çiçekleri
  3 sene önce

  […] Hanımeli çiçeği hem bakımı kolay hem de görüntüsüyle insanı büyüleyen bir çiçektir. Çok fazla ilgi istemeyen bu çiçeğe ara sıra bitki besini vermeniz yeterlidir. Doğal humuslu topraklarda en iyi verimi veren Hanımeli çiçeği Temmuz ayı çiçekleri arasında bakımı en kolay olanlardan biridir.  Nisan Ayı Çiçekleri İçin Tıklayınız […]

  0
  yorum beğen