arama

Nilüfergiller Familyası Bitkiler

nilüfergiller
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Nilüfergiller familyası ılıman ve tropikal bölgelerde yaşayabilmektedir. Yaşam alanı olan bölgelerin tatlı sularında yetişmektedir ve birkaç yıl boyunca yaşamlarını sürdürebilen otsu bitkilerdir. Yaprak kısımları uzun ve saplıdır. Yapraklarının aya kısmı su üzerinde yüzer ve sudan yükselebilir. Su üzerinde yer almakta olan yaprakların genellikle iplik şeklinde parçalı olduğu görülmektedir. Çiçek kısımları son derece büyüktür ve sap kısımlarının uzunluğu dikkat çeker.

nilüfer çiçeği pembe

Çanak yaprağının rengi yeşildir ve üç parçadan oluşmaktadır. Çiçek kısımları ise büyük ve sap kısımları uzundur. Ülkemizde Nilüfergiller familyasına ait iki cins bitki bulunmaktadır. Bunlar beyaz nilüfer ve sarı nilüferdir. Nilüfergiller familyasına ait diğer bitkilerin ise açık hava da ya da ser havuzların içerisinde yetiştirildiği görülmektedir. Çiçekleri güzel görünümü ve kokulu olmasından dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilebilmektedir.

nilüfergiller nilüfer çiçekleri

Nilüfergiller Familyası Alt Türleri

Beyaz Nilüfer: Latince ismi Nympheae olan Beyaz Nilüfer ülkemizde yetişmekte olan nilüfer türleri arasında yer almaktadır. Yetişme alanı çamur ve kirlidir. Buna karşılık bitkinin yaprak kısımlarının kirli olduğunu görmenize imkan yoktur. Beyaz Nilüfer’in en önemli özelliği yapraklarına herhangi bir kir geldiğinde sallanarak kirlerin temizlenmesini sağlamasıdır. Bu sayede her an temiz olmayı başaran nadir bitkiler arasında yer almaktadır. Nilüfer Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

nilüfergiller familyası

Amazon Nilüferi: Nilüfergiller familyasının hiç şüphesiz en büyük üyelerinden biri olan ve Amazon Nehri’nde yaşayan Amazon Nilüferi’nin en önemli özelliği 35 santimetreye kadar olan cisimleri taşıyabiliyor olmasıdır. Amazon Nilüferi vahşi doğada kendiliğinden gelişir ise çapı 3 metreye kadar ulaşabilmekte ve özenle havuzlarda yetiştirilen Amazon Nilüferlerinin ise çaplarının 7 metreye kadar ulaştığı görülmektedir. Bitkinin kök kısımları su içerisinde 8 metreye kadar ulaşabilmektedir ve bitkinin çiçek kısmı en az kendisi kadar devasa boyutlara sahiptir.

nilüfergiller sari nilüfer

Sarı Nilüfer: Haziran ya da Eylül aylarında sarı çiçek açmakta olan genellikle durgun sular ve bataklık içerisinde yetişmekte olan Sarı Nilüfer sadece ülkemizde değil Dünya’da da faydaları nedeni ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarı Nilüfer cinsel gücü artırması ve kabız yapması için kullanılmaktadır. Sarı nilüfer Nuphar adıyla anılmaktadır. Diğer bir çeşidi akvaryum bitkisi olarak kullanılabilen Nuphar Japonica’dır

nilüfergiller

Nilüfergiller familyasına ait diğer bitkiler

 • Dev Nilüfer
 • Barclaya
 • Nymphaea Ondinea