Müzik indir

arama

Nevruz Otu ( Yabani Aslanağzı) Özellikleri ve Kullanımı (Linaria Vulgaris)

nevruz otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Nevruz otu latince ismi Linaria Vulgaris olarak bilinen bir bitkidir. Halk arasında yabani keten, yabani arslanağzı, cevzi- ermanyus gibi isimler ile de bilinmektedir. Bitkinin familyası sıracagillerdir ve yarım metre kadar uzayabilen otsu bitkiler arasında yer almaktadır. İki çeşidi bulunmakta olan bu bitkinin biri yabani diğer ise kültür bitkisidir. Bitkinin bilinen isimlerinden biri olan aslan ağzı ise adını bitkinin görünüşünden almaktadır. Nevruz otunun en hoş görünümlüsünün mor çiçekli türleri olduğu söylenebilir.

Ayrıca yabani dağlarda yetişebilen nadir bitkilerden biri olduğu da söylenebilir. Üstelik bu bitki Anadolu’nun pek çok bölgesinde kendiliğinden doğal olarak yetişmekte olan bitkiler arasında yer alan ve Mart ayından itibaren yüksek bölgelerde karların erimesi ile toprak üstüne çıkan bitkilerden biridir. Bitkiye güneş ışınları geldiğinde ışıltılı bir görüntü oluşturmaktadır ve bu görsellikten manzara için yararlanılabilmektedir.

Nevruz çiçeği bilimsel araştırmalara konu olmamıştır. Bitkinin içerisinde beyin ile kalbin çalışmasında etkili olan maddeler yer almaktadır ve içeriğinde bulunan maddelerin bazı etkileri bulunmaktadır.

Karaciğerin yağlanmasını engellemesi, hormonal denge için önemli rol oynaması, merkezi sinir sistemi için fonksiyonel olması bu etkiler arasındadır.  Safra kesesinde taş oluşumunu engellemekte içeriğindeki kolin maddesi etkilidir. Fakat kolinin eksik olması nedeni ile karaciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıklarının yanında yüksek kolestrol oluşması, kas ve iskelet sisteminde yaşanan problemler oluşmaktadır.

nevruz otu

Nevruz Otu Faydaları

Nevruz otunun halk arasında bilinen faydaları:

Yabani nevruz çiçeği kalbe kuvvet vermesi ile bilinirken tohumlarının 4 ila 5 gram arasında yutulması ise şişkinlik ve sancılardan kurtulabilmek için etkilidir. Kaynatıldıktan sonra bal ile tatlandırılması durumunda balgam söktürücü özelliğinden faydalanılabilir. Eğer kekik ile kaynatılıp bal ile içilirse kan temizleyici etkisinden faydalanılabilmektedir. Tüm bu özelliklerinin dışında idrar söktürücü, müsilaj etkisine sahip olması, cilt bakımı, basur ve mesane sorunlarını ortadan kaldırarak uyarıcı olarak kullanılması ile bilinmektedir. Fakat bitkinin bu özelliklerinden faydalanabilmek için kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir.