Müzik indir

arama

Nar Çeşitleri

nar çeşitleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kendisine özel tadı ile eşsiz bir lezzet sunan nar, içeriğindeki değerleri ile de insan vücudu açısından son derece önemli bir şifa kaynağıdır. Bu yüzden de günümüzde uzmanlar tarafından nar tüketiminin aksatılmaması ve ideal seviyede gerçekleştirilmesi öneriliyor. Pek çok farklı sağlık sorununa yönelik olarak, tamamen doğal bir tedavi ve çözüm teşkil eden nar ile sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek mümkün oluyor. Türkiye’ de de yüksek üretim seviyesine sahip olan nar, geleneksel nitelikte bulunan meyvelerden birisidir. Türkiye’ de hemen hemen her bölgede nar yetiştiriciliği gerçekleştirilebiliyor. Ancak ağırlıklı olarak nar yetiştiriciliği Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi genelinde iklimsel koşullar çerçevesinde yoğunlaşmıştır. Bölgesel yetiştiriciliği nar çeşitleri açısından farklılık gösterir.

Nar Nerelerde Kullanılır?

Nar meyvesi, içeriğinde yer alan zengin değerleri ile birlikte sadece insan vücudunun direnç ve sağlık kazanmasını değil aynı zamanda da pek çok farklı sektöre ve alana ilişkin olarak değerlendirilebiliyor. Buna göre günümüz modern yüzyılında nar meyvesi, ilaç, boya, mürekkep, yağ, hayvan yemi, tanen, sirke ve daha pek çok farklı sektör ve alanda kullanılıyor. Bu noktada nar meyvesinin kullanım alanını ve işlevini belirleyen en önemli özelliklerin başında nar çeşitleri gelmektedir.

nar çeşitleri

Nar Çeşitleri Nelerdir?

Nar meyvesi, 8 farklı türde yetiştirilebiliyor. Farklı iklim, toprak ve bakım gereksinimleri ile özelliklerine göre değişkenlik gösteren kullanım farklılıklarına göre nar meyvesinin 8 türü bulunur. Bu türler ise;

*Hicar Nar: Akdeniz Bölgesi’ nin batı kesiminde yetiştirilen, 6 aylık depolama ömrü bulunan son derece lezzetli bir nar türüdür.

*Caner Nar (Çekirdeksiz): Dr. Caner Onur tarafından geliştirilen, Anadolu coğrafyasının çekirdeksiz nar türü olarak tanımlanır. Meyvesinin boy ve ağırlığı diğer türlerine göre daha yüksektir.

*Wonderful: Dış kabuk rengi koyu kırmızı olan ve dane rengi de kırmızı olan bu nar türü, meyve büyüklüğü açısından da ortalama değerlere sahip olduğu gibi daneleme açısından ideal bir türdür.

*Esin Nar:  Antalya Batem tarafından tanıtılmış ve çok tatlı olan bir nardır. Bu nar türünün depolanma açısından ise uygunluğu bulunmaz.

*İzmir Çekirdeksiz: Ege Bölgesi iklimine uygun şartlarda yetiştirilebilen, dış kabuğu kırmızı ve dane rengi kırmızı olan bu nar türü, ortalama büyüklük ölçülerine sahiptir.

*İzmir 23: Ege tarımsal denetim enstitüsü tarafından tescillendirilen, son derece tatlı bir nar türüdür. Nar Suyunun Faydaları