arama

Nar Ağacı Özellikleri ve Bakımı

nar ağacı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Verdiği eşsiz meyvesi ve zengin faydası nedeni ile nar ağacı yetiştiriciliği Anadolu coğrafyasında son derece yoğun şekilde tercih ediliyor. Ancak doğanın her bir parçasında olduğu gibi mutlak suret ile nar ağacının yetiştirilmesi noktasında da titiz ve dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Nar ağacı yetiştiriciliğinin yapılabilmesi için sulu arazi koşullarının tercih edilmesi gerekirken, aynı zamanda da ılıman bir arazide yetişebiliyor olmasına dikkat edilmelidir. Güz döneminin en özel meyvelerinden birisi olan narı veren nar ağacı, ilkbahar dönemine gelindiğinde kıpkırmızı tonlarında açtığı çiçekleri ile de son derece eşsiz bir görsellik ortaya çıkartır. Bu eşsiz görsellikten ve lezzetten yararlanabilmek için nar ağacı bakımı noktasında daha titiz bir çalışma gerçekleştirilmesi gerekir.

Nar Ağacı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son derece hassas bir yapıya sahip olan ağacın, şarkılara dahi konu olmuş olan bir özelliği bulunur. Nar ağacı, ilkbahar döneminde gelen hasat zamanında verdiği meyvelerin ağır gelmesi sonucunda zayıf yapıda olan dallarında ağırlıktan kaynaklı eğilme meydana gelir. Öyle ki hasat miktarının çok fazla olduğu hasat döneminde, nar ağacının dallarında ağırlıktan kaynaklı olarak kırılmalar meydana gelebilir.

nar ağacı bakımı

Bu yüzden de bu dönem içerisinde nar ağacının dallarına destek dayanaklarının uygulanması gerekliliği oluşabilmektedir. Son derece kuru kök ve dal yapısı bulunan nar ağacının, çok yüksek seviyelere ulaşan soğuk hava koşullarına karşı direnç gösterememesi doğaldır. Bu hallerde nar ağacında kuruma meydana gelir ancak aynı yıl dip kısımlarından gelen yeni sürgünler ile birlikte yaşama tutma başarısını gösterebilir. Bu neden ile de günümüzde nar ağacı yetiştiriciliği alanında çok sık şekilde gerçekleştirilen, bu haldeki nar ağacının ‘kurudu’ düşüncesi ile yerinden sökülmesi gibi bir hatada bulunulmamasına kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu gibi özelliklerinin haricinde ağacın bakımı noktasında kesinlikle, ekimin yapılacağı bölgenin rüzgar almıyor olmasına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle de nar ağacının rüzgarı sevmiyor oluşu dolayısı ile ekimin yapıldığı noktanın rüzgar oranının düşük olduğu noktalar olması gerektiği gibi ‘rüzgar kıran’ gibi uygulamalarda da bulunarak, bu konuya çözüm oluşturulması gerekir.