Müzik indir

arama

Misket Limonu Özellikleri

misket limonu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Misket limonu, lim veya küçük limon olarak bilinir. Citrus ailesine dahil olan bir limon türü olup rengi koyu yeşildir. Limon ile kıyaslandığı zaman arasında anlaşılabilecek farklar bulunmaktadır. Bu farklar arasında en belirgini ise limondan daha küçük olmasıdır. Bergamota benzerliği ile dikkat çekmekte olan bu tür yine de limona benzerlik göstermesinin yanında aynı aileye mensuptur.

Turunçgiller familyasına dahil bitkiler arasında yer almakta olan misket limonları her ne kadar ekşi olarak biliniyor olsalar da tatlı türleri de bulunmaktadır. Misket limonu pek çok yemeğin içerisinde kullanılıyor olmasının yanında kokteyl, cilt kremi, dezenfektanların içerisinde, şeker, yağ ve diş macunu gibi pek çok ürün içerisinde kullanılmaktadır.

misket limonu faydaları

Misket Limonu Faydaları

Misket limonunun pek çok faydası bulunmaktadır. Misket limonunun özellikleri arasında kanser önleyici, antioksidan ve C vitamini bakımından zengin olması, antibiyotik, immün sistemi güçlendirici etkiye sahip olması, iltihap söktürücü ve kalp sağlığı güçlendirici etkisi olmasının yanında ayrıca eklem iltihabını önlemesi ve göz sağlığı bakımından güçlendirici olması bakımından çok fazla tercih edilmektedir.

Misket limonu içerisinde bulunmakta olan limonoid cilt, ağız, mide, meme, akciğer ve oluşabilecek olan diğer kanser tiplerine karşı koruyucu etki içermektedir.  içeriğinde bulunan antioksidan ve C vitamini bakımından zengindir.  Antioksidan bakımından zengin olması sayesinde radikallerin aktivitelerini nötralize edilmesi sayesinde DNA’ların yapısının bozulması engellenmektedir. Ayrıca kanser, erken yaşlanma ve kalp hastalıklarına karşı vücudun korunması sağlanmaktadır.

Misket limonunun sadece çeyrek fincanının içerisinde %46 oranında C vitamini bulunmaktadır ve immün sisteminin güçlendirilmesi, katarak hastalıklarının oluşumunun engellenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca misket limonunun içeriğinin zenginliği sayesinde misket limonunun antibiyotik özelliği de bulunmaktadır.