Müzik indir

arama

Misk Otu (Ayvadana) Kullanımı ve Faydaları

misk otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Misk otu, ülkemizin tüm bölgelerinde dere kenarı, tarla kenarı gibi alanlarda yetişebilen otsu ve çok yıllık bir çiçek türüdür. Halk arasında bilinmekte olan farklı isimleri vardır. Bunlar filişkin, bostan karanfil, karanfil yarpuzu ve ayvadana’dır.

İki türe sahiptir. İlk türü yabani olarak doğada yetişir diğer türü ise kültür olarak yetiştirilir ve evde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Çiçeklerini bahar ayında açan son derece hoş kokulu bir çiçektir. Familyası ballıbabagillerdir. Boyu 10- 30 cm arasında değişmektedir. Çiçeklerinin rengi ise pembe, mor ve kırmızı renklidir. Yemeklerde de kullanılabilen misk otunun ferahlatıcı kokusu ve çok hoş bir lezzeti vardır.

misk otu

Misk Otunun Faydaları

Misk otu kullanan kadınların adet dönemlerinin daha ağrısız geçtiği ve âdet kanamalarının düzenlendiği bilinmektedir. Sayılabilecek pek çok faydaya sahip olan misk otunun en çok bilinen özellikleri iştah açması, hazmı kolaylaştırması, mideyi kuvvetlendirmesi, nefes darlığına iyi gelmesi, vücudu rahatlatması ve mide bulantılarını yok etmesidir. Bunlar dışında bilinmeyen diğer özellikleri ise balgam söktürücü, kalp ve mide güçlendirici, vücut rahatlatıcı, uçuk ve idrar tutukluğunu ortadan kaldırması, sindirim kolaylaştırması, spazmik ağrıları ve ruhsal endişeleri gidermesidir.

ayvadana

Misk Otu Kullanım Alanları

Misk otunun çiçek kısmını dilerseniz kurutarak dilerseniz yaş olarak tüketebilirsiniz. Salata ve yemeklerin içerisine koyulabilmektedir. Bu sayede etkilerini görebilirsiniz. Kurutulmuş olan misk otlarını balla karıştırarak da yiyebilirsiniz. Misk otunun faydalarından yararlanmanın bir diğer yolu ise misk otundan iki kaşık demliğe eklenir ve üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 15 dakika kadar demlenmesi için beklendikten sonra ise günde üç defa tüketilerek tüm etkilerinden yararlanılabilir. Fakat misk otunun maksimum kullanımı günde 3 bardaktır. Bunun üzerine çıkan kişiler misk otunun zararlarını kesin olarak görürler. Dozun üstüne çıkan kişiler de baş dönmesi ve göz kararması gibi problemler olmaktadır.