Mısır Ekimi Nasıl Ne zaman Yapılır? Mısır Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Mısır dünyanın pek çok farklı ülkesinde üretilmektedir. Türkiye, mısır yetiştiriciliği açısından oldukça üst sıralarda bulunan dünya ülkelerinden biridir. Özellikle kıyı bölgelerimizde yetiştirilen mısır, ekmek yapımından cipslere kadar hemen her alanda kullanılabilmektedir. Bundan ötürü arpa ve buğdaydan sonraki en önemli tahıl olarak kabul edilmektedir.

Mısır Yetiştiriciliği

Mısır yetiştiriciliği yapabilmek için ilkim şartlarını bilmek çok önemlidir. Mısır, sıcağı seven bitkilerin başında bulunmaktadır. Buna karşın özellikle köklerinde su ihtiyacı da yüksektir. Bundan ötürü kaliteli mısır yetiştiriciliğinde dengeyi sağlamak çok önemlidir. Mısır, ekim sürecinden sonra hızlı şekilde sonuç alınan tahıl grubu arasındadır. Ancak özelliklerinden kaynaklı böceklenme ya ad hastalıklara karşı korunmasızdır. Bundan ötürü yetiştiricilerin gerekli olan ilaçlama çalışmalarını yapmaları şarttır. İlaçlamaların ve vitamin desteklerinin yapılmadığı durumlarda verimde azalmalardan kalite düşüklüğü ve teleflere kadar pek çok farklı sonuç ortaya çıkabilmektedir. Vitamin ve ilaçlarda oran dengesinin ayarlanması ise mısırların ne kadar alana ve ne sıklıkta ekilmiş olduğuna göre değişim göstermektedir.

Mısır Sulama İsteği

Bitkilerin sağlıklı şekilde gelişmeleri için su temel ihtiyaç listesinde bulunmaktadır. Ancak her bitkinin ihtiyaç duyduğu su oranı aynı değildir. Mısır sulama bakımından isteği yüksek olan bitki grubunda yer almaktadır. Genel şartlar altında yeterince sulanmayan mısırdan alınan verim yarı yarıya düşmektedir. Ayrıca mısırın dikilmesinden olgunlaşmasına kadar farklı dönemleri bulunmaktadır. Dönemler arasında en çok sulama ise döllenme zamanlarında ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda damlama sulaması sayesinde mısır köklerinin her zaman nemli kalması sağlanmaktadır bu yöntem neticesinde verimlerin de arttığı görülmektedir.

Mısır Bakım Detayları

Mısır bakımı toprağa bakmakla başlamaktadır. İlk zamanlar çok verim alınan bir bölgeden her sene aynı verimi almak ancak bakım çalışmalarından sonra gerçekleşmektedir. Bunun için topraktaki değerlerin ölçülmesi gerekmektedir. Alınan verilere göre seçilen gübrelerin ise ekim zamanlarından önce tarlalara karıştırılması önerilmektedir. Gübreler türlerine göre farklı zaman aralıkları istemektedir. En iyi hasat sonuçları için toprağın havalandırılmasına da özen gösterilmelidir. Gübre seçimleri her yıl olmasa bile birkaç yılda bir olarak organik gübrelerden yana yapılarak toprağın desteklenmesi sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.