arama

Mimoza Çiçeği Nasıl Kurutulur?

mimoza çiçeği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Mimoza çiçeği ağaç görünümünde bir çiçektir. Bu çiçek kış aylarında da yapraklarını dökmez ve olduğu yerde kurur. Halk arasında küstüm çiçeği olarak bilinmesine bu özelliği sebep olmuş olabilir.

Eşsiz kokulu sarı çiçekleriyle göz alıcı bir görüntüye sahiptir. bu güzelliğini ve kokusunu duyanlar onu uzun süre saklamak isteyebilir. Bunun için kurutma yöntemlerinden herhangi birini kullanmak gerekmektedir.

Saç spreyi ile kurutma yöntemi

Bu işlem ile çiçeklerin rengini soldurmadan kolay bir şekilde kurutabilirsiniz. Öncelikle herhangi saç spreyini kozmetik ürünlerini satan bir yerden temin etmeniz gerekmektedir. Daha sonra çiçekleri yapraklarından temizleyerek bir buket şeklinde saplarından bağlayınız. Çiçeklere dikkatlice saç spreyini sıkınız. Saç spreyi sıkılmış buketi duvara ters olarak asınız yalnız burada dikkat etmeniz gereken husus çiçeğin asıldığı yerin karanlık, kuru ve hava alan bir yer olmasıdır. Ters olarak asmanız da çiçeğin şeklini bozmadan kurutmanızı sağlayacaktır. 2 veya 3 haftaya çiçekleriniz kuruyacaktır. Kuruduklarında herhangi bir vazoya koyarak evinizi güzelleştirebilirsiniz.

Pres ile kurutma yöntemi

Bu kurutma yönteminde kurutma kağıdına ihtiyacınız olacaktır. Bu kagıdın arasına mimoza çiçeklerinizi tek tek yerleştiriniz. Daha sonra düz ve ağır bir malzemeyi bu çiçeklerin üzerine bırakınız. 2 veya 2 hafta içinde 2 boyutlu mimozalarınız kurumuş olacaktır.

mimoza çiçeği

Mikrodalga ile kurutma yöntemi

Bu yöntem en hızlı kurutma yöntemi olarak gösterilebilir. Kısa süreli kurutma aşamaları çiçeğin rengini korumada daha başarılıdır. Çiçekleri yapraklarından temizleyerek silisyumla kaplamalısınız daha sonra mikro dalga fırında 1 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Gliserin ile kurutma yöntemi

Aktar, eczane ve marketlerden temin edebileceğiniz gliserini mimoza çiçeğini kurutmada kullanabilirsiniz. Bir ölçek gliserini 2 ölçek kaynamış suyla karıştırınız. Daha sonra mimozayı bu suya batırıp dizerek kurutabilirsiniz. Kuruma işlemi çiçek üzerinde terleme olduğunda tamamlanmış olacaktır.

Hava ile kurutma yöntemi

Doğal ve herhangi bir yönteme ihtiyaç duymadan da mimoza çiçeklerinizi kolay bir şekilde kurutabilirsiniz. Çiçekleri yapraklarından temizleyerek buket yapınız. Kuru, ışıksız ve hava alan bir odanın duvarına asarak kurumaya bırakınız. Ters olarak astığınız çiçeklerin şeklini de korumuş olursunuz.