Müzik indir

arama

Mide Bulantısına İyi Gelen Yemekler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Mide bulantısı pek çok nedene bağlı olabilir. Grip ve soğuk algınlığında, ishalde, bozuk gıda tüketimi sonucu gıda zehirlenmelerinde, mikrobik durumlarda ve hatta bağırsaklarda gaz sıkışması durumlarında mide bulantısı oluşabilir ve sonuçta da kusmaya neden olur. Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı nedenleri farklı olduğundan öncelikle nedeni öğrenilmelidir. Mide bulantısı hamilelik dışında bir nedenden oluyorsa ve 24 saatten fazla sürüyorsa doktora gidilmelidir.

Mide bulantısının nedenleri

Mide bulantısı midenin virüs veya benzeri durumlara tepki vermesidir. Mide bulantısının nedenleri ve vücudun diğer organlarındaki tepkiler şöyle:

Enfeksiyonlar sonucu oluşan mide bulantısı, kirli sular, bozuk gıdalar, parazit gibi nedenlerden oluşur. Bu tarz mide bulantılarının yanı sıra, ateş, kusma, ishal, kramp, midede ağrı olabilir.

Mide üşütmesi: Soğuk havalarda özellikle mevsim geçişlerinde grip salgını olur. Mide üşütmesi de bir çeşit grip gibidir. Kas ağrıları, ateş, üşüme ve kusma görülebilir.

Gıda zehirlenmesi: Bir kaç saat içinde kendini önce mide bulantısı sonra kusma şeklinde gösterir.

İlaçların yan etkileri, baş ağrısı ve migren, kulak iltihabı, yüksek tansiyon, yolculuklar, hastalıklar, besine alerjiler, ağır bir yemek yemek, stres, alkol, idrar yolu hastalıkları ve daha pek çok nedenden oluşabilecek mide bulantısına iyi gelen yemekler ve bitkilere bir bakalım.

mide-bulantisi-nedenleri

Mide bulantısını kapalı havasız ortamlar daha fazla tetikler o yüzden ferah bir ortam sağlamalısınız. Evinizi havalandırabilir veya temiz havadar bir yerde yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Mide bulantısına en iyi gelen bitkilerden biri nanedir. Nane yaprağı yemek, koklamak veya nane çayı içmek mide bulantısına iyi gelecektir.

Limon suyu mide bulantısını geçiren besinlerden biri. Yarım limonu sıkarak suyunu için. Limonu koklamak bile mie bulantısına iyi gelecektir. Hamilelikte de kullanılabilir.

Mide bulantısında iştahsızlık da olacağından bulantıdan dolayı boş kalan mide daha çok bulanacaktır. Mide bulantısına neden olmayacak hafif ve mideyi rahatlatan yiyecekler tüketin. Örneğin baharatsız sade krakerler mide bulantısına iyi gelirken tokluk da yaratır.

Elma mide bulantısına yol açan toksinlerin atılmasını sağlar. Tuzsuz kuruyemişler mide bulantısına iyi gelir. ( Fındık, badem, leblebi )

Ginger tea in a white cup on wooden background

Zencefil çayı mide bulantısına iyi gelir. Hamilelikte de içilebilecek bitki çaylarından zencefil çayına limon sıkarak etkisini arttırabilirsiniz.

Pirinç suyu: 1 su bardağı pirinci yıkayıp bir tencerede 3 bardak suyla kaynatıp, suyunu süzün. Ilık bir su bardağı için. Pirinç suyu özellikle mide bulantısına bağlı kusmalar sonrası mideye iyi gelen besinlerden.

Patatesi haşlayarak tüketebilirsiniz. Kızarmış ekmek ve muz da mide bulantısına iyi gelen besinlerden.

Mide bulantısında yağsız ve hafif yemekler yavaş yenmelidir. Yemek yerken sıvı almamaya özen gösterin. Sigara ve alkol alışkanlığı olanların mide bulantısı sırasında bunları tüketmemesi gerekir.

Uzun süreli bir mide bulantısı önemli bir hastalığın habercisi olabileceğinden doktora gidilmesi gerekir. Özellikle göğüs ağrısı, karın ağrısı ağrısı ve krampları şiddetliyse, yüksek ateş ve boyunda ağrı, mide bulantısı sonrası kanlı kusma, bulanık görme, sürekli devam eden çarpıntı, bayılma ve zihinsel karışıklık durumlarıyla beraber olan mide bulantılarında doktora gidilmelidir.