Müzik indir

arama

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

mide ağrısına iyi gelen bitkiler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sağlıksız ve dengesiz beslenme, stres ve üşütmenin sonucu olarak oluşan mide ağrıları, sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kısa süren ağrılardır fakat bazı durumlarda mide ağrısı, ciddi sorunlara işaret edebilir. Yazımızdaki bitkisel çözümleri uygulayarak mide ağrınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Ağrınızın geçmediği durumlarda en yakın hastaneye gidip tıbbi destek almayı ihmal etmemelisiniz.

Mide ağrısı dendiğinde ilk akla gelen bitkilerin başında nane bulunmaktadır. Nanenin midedeki sindirimi hızlandıran bir etkisi vardır. Su ile kaynatıp içilebilir ya da taze naneyi direk ağzınıza atarak çiğneyebilirsiniz. Taze naneniz yok ise kuru nane de bir nebze işe yarayacaktır. Limon suyu, midedeki gazı alma özelli içeren bir içecektir. Nane ile birleştiğinde mide ağrısını kısa bir sürede geçirir. Bal ile karıştılıp güzel bir tad elde edilebilir.

Papatya, Yeşilçay, Zencefil ve Tarçından, mide ağrınıza iyi gelecek lezzetli çaylar hazırlayabilirsiniz. Ilık içecekler midenize iyi gelir. Sindiriminizin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu yüzden ağrınız esnasında soğuk içeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Bu bitkisel karışımlar hem hazırlanması çok kolaydır hem de özellikle soğuk kış günlerinde en lezzetli içeceklerdir. Marketlerde satılan sallama çaylar yerine hazırlanacak olan bitkisel çaylar mide ağrıları için birebirdir.

mide ağrısına iyi gelen bitkiler

Bunun yanında kahve çiçeği bitkisi de mide ağrısı için birebirdir. Kahve çiçeği çiçekçilerden veya aktarlardan temin edilebilmektedir. Bu ürünü güzelce yıkadıktan sonra kaynar bir suya konulmalıdır. Çiçek suyun içerisinde beş dakika kaldıktan sonra içerisine tatlandırıcı olarak bal veya limon konulabilir. Böylece hem lezzetli hem de mide ağrısına iyi gelen bir içeçek elde edilebilir. Ancak bunu hazırlarken alerjisi olanlar tüketmemelidir

Mide rahatsızlıklarının önüne geçmek için kızartılmış ağır baharatlı yiyecekler, gazlı ve soğuk içeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Tuvalet alışkanlığınızın düzenli olması, mide rahatsızlıklarınızın önüne geçecektir. Bol bol su tüketmeniz de sindiriminiz açısından çok önemlidir. Bu yüzden günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Strese neden olan psikolojik etmenler, midenizde gaz birikmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda kendinizi rahat hissettirecek şeyler yapmalısınız. Gerekirse profesyonel psikologlardan destek alınmalıdır.