Müzik indir

arama

Meyveli Dondurma Çeşitleri ve Yapılışı

meyveli dondurma
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Dondurma, özellikle yaz mevsiminde herkesin severek tükettiği, vazgeçilmez serinletici bir tatlıdır. Günümüzde dondurmanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Sütlü dondurma, meyveli dondurma çeşitleri, çikolatalı dondurma, vanilyalı dondurma, damla sakızlı dondurma vb. gibi çeşitlerini saymak mümkündür.

Meyveli dondurma çeşitleri arasında da çilekli dondurma, vişneli dondurma, ahududu- karadut dondurma, limonlu dondurma, böğürtlenli dondurma, şeftalili dondurma, kavunlu dondurma, karpuzlu dondurma şeklinde sıralayabiliriz. Bu meyveli dondurma çeşitlerini artık evde kendiniz de kolaylıkla yapabilir ve doyasıya tüketebilirsiniz. Sağlık açısından da insan vücuduna birçok yararı bulunan meyveli dondurma çeşitlerini evde nasıl yapacağımızı inceleyelim.

meyveli dondurma

Ahududulu Dondurma Yapılışı

Malzemeler:

500 gr ahududu
1 veya 1,5 su bardağı şeker
1 kutu süt kreması

Hazırlanışı:

Ahududuları öncelikle güzelce yıkayıp saplarından ayırarak derin bir kap içerisine alalım. Derin kap içerisinde ki ahududuların içerisine ölçülü bir şekilde şekeri ekleyelim. Blenderden yardım alarak ahududuların iyice parçalanmasını ve şekerin erimesini sağlayalım.

Süt kremasını dolaptan çıkararak ayrı bir içerisinde katı bir hale gelinceye kadar çırpalım. Katı halini alan krema içerisine elde edilen ahududu püresini ekleyelim. Dondurma makinesinin içerisine elde edilen karışımı dökerek yaklaşık 20-25 dakika dondurmanın kıvam almasını sağlamak için karıştıralım. Artık ahududu meyveli dondurmanız hazır.

vişneli dondurma

Vişneli dondurma yapımı

Malzemeler

Kişi sayısına göre 1 veya 2 kâse vişne
Vişne kâsesine göre 1 veya 2 su bardağı şeker
1 veya 1,5 su bardağı su

Hazırlanışı

Vişne, şeker ve suyu derin bir kap içerisinde birleştirelim. Daha sonra bunların püre haline alması için yaklaşık 1 dakika boyunca blenderden iyice geçirelim. Elde ettiğiniz püre karışımını önceden soğutmuş olduğunuz dondurma makinenizin içerisine dökün.

Dondurmanın iyi bir kıvama gelebilmesi için yaklaşık yarım saat makineyi çalıştırın. Dondurmanız istenilen kıvama gelince dilerseniz makineden çıkardığınız gibi tüketebilirsiniz dilerseniz de buzluğa kaldırarak biraz dinlenmesini ve daha katı bir hal almasını bekleyebilirsiniz.

Evde meyveli dondurma çeşitlerini hazırlamak çok kolay. Bunun için gerekli olan tek şey dondurma makinesidir. Yaz kış demeden dondurma makineniz sayesinde evde bulunan meyvelerinizden kolaylıkla meyveli dondurma çeşitlerini yapabilirsiniz.