Meyve fidanı ne zaman nasıl dikilir? Dikilirken dikkat edilmesi gerekenler

Ağaçların dikim zamanları ağaç türlerine göre değişiklik gösterir. Fidan dikim zamanı dört mevsimde de yapılabilmektedir. Peki meyve ağacı dikim zamanı ve aralığı nedir? Meyve ağacı fidanını nasıl ekmek gerekir?

Meyve fidanı dikilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dikim yerine götürülürken fidanın köklerinin nemini korumasını sağlamaktır. Ağaçların ekim zamanı çam gibi yaprağını dökmeyen ve kışın yaprağını döken diğer ağaç türlerine göre ayarlanmalıdır. Meyve ağacı ekim aralığı ve ekilirken dikkat edilmesi gerekenleri yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Mevye ağacı dikim aralığı; ılıman iklim bölgelerinde sonbahar sonu ile ilkbahar arasındadır. Kışı sert bölgelerde ilkbahar başlangıcından itibaren dikilmelidir. Dikim ağaç gövdelerine su yürümeden ( tomurcuklanma başlamadan, 7 Mart gibi ) yapılmalıdır. Sonbaharda dikim kışın su depolayan ağacın daha verimli olmasını sağlayacaktır.

meyve-fidani

Meyve fidanı dikimi nasıl yapılır? Yöntemler

Dikimden önce fidan köklerinin güneşe ve rüzgara karşı korunmuş olması, sökülürken oluşan zedelenmeler uygun şekilde budanmalıdır. Tüplü fidan tavsiye edilmektedir. Tüplü fidanlar köklerin naylona veya farklı bir koruma kabına sarılmış fidanlardır. Fidan dikerken köklerin düz durması gerekir. Köklerin uzunluğu 20 cm’den fazla olmamalıdır.

Meyve fidanı için kazılacak çukur dikim anından önce yapılmalıdır. 1-2 gün önce açılmalı, üst toprak bir yana içteki toprak bir yana konulur.

– Fidan dikimi için açılan çukur derinliği 40-60 cm olmalıdır. Genişliği ise 30-50 cm olmalıdır. İşlenmemiş toprak ise çukur daha derin açılabilir.

– Açılan çukurun dibi sulandırılarak kabartılmalıdır.

– Açılan çukura hayvan gübresi konur.

– Gübrenin üzerine üst toprak ilave edilir.

– Fidan kökleri dik olacak şekilde dikilir.

– Alt toprak konur. Toprağın miktarı kök boynuna göre ayarlanmalıdır.

– Toprak fidana iyice sıkıştırılarak can suyu verilir.

meyve

Fidan dikiminde dikkat edilmesi gerekenler

Havanın kapalı yağmur ve rüzgarın olmadığı bir günde dikim yapılmalıdır. Fidan dikilirken havayla belirli bir süre temas ettirilmelidir. Güneşli günler fidan dikimi için uygun değildir. Dikilirken fidanın köklerinin kıvrılmaması da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.