Müzik indir

arama

Menekşe Bakımı ve Özellikleri

menekşe bakımı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Her gün sokağa çıktığımızda, evimize geldiğimizde, ofisimize geçtiğimizde onlarca defa gördüğümüz, hayatımızın değişmez bir parçası olan ve en çok kullanılan çiçek türlerinden bir tanesi de menekşedir. Normal bir çiçeğe göre kullanım alanları o kadar geniştir ki, bir çoğumuz her gün bile kullanmakta olabilir. Aynı zamanda menekşe bakımı da zor olmayan bir çiçektir.

Birinci kullanım alanı süs bitkisi olarak kullanımıdır. Yüzlerce renge sahip olan menekşe, her hangi bir çiçeğe kıyasla inanılmaz bir seçenek sunar. Bu nedenle süs bitkisi olarak genelde kendisi tercih edilir. Bunun yanında yeşil yaprakları ile uyumu da kendisini bir diğer tercih seçeneği yapar. Bir diğer kullanım alanı da kimyasal gıda boyasıdır. Renk çeşitliliği ve sağlığa zararsız oluşu nedeniyle gıda ve gıda boyası alanlarına kullanılmaktadır. Son olarak ise kozmetik sektörünün değişmez aktörlerindendir. Güzel ve kalıcı kokusu nedeniyle bir çok parfüm veya muadili üründe her zaman kullanımdadır. Her gün kullandığımız sabunlarda bile sıklıkla rengi veya kokusu ile yer almaktadır.

Menekşe bireysel kullanım için de çok ideal bir çiçektir. Renkli, kolay bakılan veya yetiştirilebilen bir çiçek olmasından dolayıdır ki, bir çok park bahçe gibi yerlerde de kullanılır. Yaklaşık 500’den fazla çeşidi olan Menekşe’nin bir çoğunu tanımadan dahi görmüş olabiliriz.

menekşe bakımı

Menekşe Bakımında Dikkat Edilecekler

Menekşeleri yetiştirirken tabii ki dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Bunların en başında güneş ile ilişkisi gelmektedir. Menekşe doğrudan güneş ışığından hoşlanmaz gölge ortamlarda daha güzel yetişir. Ancak ısı da çok soğuk olmamalı. Yani dolaylı yoldan güneş ile temas edebilir. Özellikle akşam ve sabah ışıkları kendisi için çok faydalıdır. Menekşe için ısı kadar bulunduğu toprağın da durumu çok önemlidir. Toprak sürekli ıslak veya nemli olmalıdır, kuru topraktan asla hoşlanmaz.

Bununla birlikte çok fazla da su istemez zira toprağı sürekli nemli tutan bir özelliği vardır. Menekşe doğrudan saksı bitkisidir ve büyük bahçelerde de olsa mutlaka saksıda olması gerekir. Büyük taştan yapılan saksılar bahçe için idealdir. Evlerde ise küçük plastik saksılar önerilir.

Bakımı kolay olduğu ve her mevsim hayatta kalabildiği için çok sık kullanılan menekşeler, hayatımızın vazgeçilmez renkleridir. Bu doğrultuda doğru yetiştirme koşulları sağlanırsa, evlerimize büyük renk katacak bir bitki türüdür. Özellikle yeşil kalp şekline benzeyen yaprakları ile görenleri kendisine hayran bırakacaktır.