Müzik indir

arama

Mekke Gülü Çayının Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Mekke gülü çayı, dünyada bilinen ve tüketilen bir içecektir ve genellikle içeriğindeki maddelerin etkileriyle tıbbi bir çay olarak kullanılır. Mekke gülü çayı faydaları nelerdir?

Mekke gülünün pek çok rengi vardır. Kırmızı, turuncu, mavi, şeftali, pembe, mor, sarı, beyaz ve alacalı renklerde olan mekke gülünün çiçekleri yakut kırmızı renkli olanı daha faydalıdır. Kurutulmuş olarak satın alınacağı zaman tadı ekşi olanı alınmalıdır.

Mekke gülü çayı ( Hibiscus sabdariffa ) yakut kırmızısıdır ve ekşi bir tada sahiptir. Bu nedenle, ekşi çay olarak da bilinir ve kızılcık benzeri bir lezzete sahiptir. Çay içme dünyasında pazarda yaygın olarak bulunur ve tercihinize bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Düşük kalorili ve kafeinsizdir.

Mekke gülü çayı C vitamini, mineraller ve çeşitli antioksidan maddeler bakımından zengindir. C vitamini deposu bir bitki olan mekke gülü vücuttan bakırın atılmasını sağlayan etken maddeler içerir.

Hubiscus, hatmi çiçeği, nar çiçeği ve amber çiçeği olarak da bilinen mekke gülü ana vatanı Sudan’da ve diğer Arap ülkelerinde, Batı Afrika’da, Meksika’da, Hindistan’da, Jamaika, Trinidad ve Karayipler’de
Kamboçya’da soğuk ve sıcak bir içecek olarak; bal ve şekerle tatlandırılarak kullanılır.

Mekke gülü çayı faydaları ve kullanım şekli

Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle yüksek tansiyonu ve kan basıncını düşürür. Birkaç hafta boyunca her gün üç bardak tüketilmesi tavsiye edilir.
Diüretiktir ve idrar söktürücüdür.
Antioksidan özelliklere sahiptir. “Kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürür, kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı korur.
Kan şekerini dengeleyicidir.
Karaciğeri koruyan antioksidan maddeler içerir. Karaciğer hastalığının tedavisinde yardımcı olur ve kanser riskini azaltır. Anti-tümör ve antioksidan özelliklere sahip yüksek lifli protokatechuik asit içeriği kanser hücrelerinin büyümesini engeller.
Düşük kalorili ve kafeinsizdir. Metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı ve ölçülü kilo vermede yardımcı besindir.
Rahatlatıcı özelliğiyle anksiyete tedavisinde yardımcı olur. Antidepresan özelliklere sahip vitaminler ve flavonoidler gibi mineraller içerir. Düzenli tüketildiğinde, sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur; beden ve zihinde rahat bir his yaratarak kaygı ve depresyonu azaltır.
Mekke gülü çayı antiseptik ve antibakteriyeldir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığına karşı korur ve iyileşme sürecinde faydalıdır, ateş düşürücüdür. Günde bir-iki defa hazırlayıp içmek faydalıdır.
Şişkinliği ve bağırsak gazlarını giderir. Hem idrara çıkma hem de bağırsak hareketlerini arttırır. Diüretik özelliklere sahip olduğu için kabızlığı tedavi etmek için de kullanılır, bu da kilo vermede yardımcıdır. Gastrointestinal sistemin sağlığını korur ve kolorektal kanseri gelişimini önler.
Ciltteki ölü hücrelerin atılmasını sağlar.
Böbrek iltihaplanmalarında tedavide yardımcı olabilmektedir.

Mekke gülü çayı zararları

Yüksek tansiyon düşürücü özelliğiyle düşük tansiyonu olanlar kullanmamalıdır. Baş dönmesine baygınlığa neden olabilir. Düşük tansiyonlu bir kişi tarafından tüketilirse kalbe veya beyne zarar verebilir.
Hamileler ve düzenli ilaç kullananlar tüketmemelidir. Hormon tedavisi gören veya doğum kontrol hapları alanlar doktora danışmalıdır.
Alerjik reaksiyon gelişebilir.
Guatr ve tiroid şikayeti olanların kullanmaması gerekir.
Mekke gülü bitkisinin metalleri depolama özelliğinden dolayı ağır metal içeren topraklarda yetişeni tüketilmemelidir.

Çayın tarifi için tıklayınız