arama

Maydanozgiller Familyası Bitkiler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Maydanozgiller familyası ICBN tarafından kabul edilen iki isimle anılmaktadır. Bunlar Apiaceae ve Umbelliferaea’dır. Bu familyaya dahil olan bitkilerinin çoğunun 2 yıllık ya da tek yıllık oldukları görülür. Familyanın diğer özellikleri ise otsu veya nadiren çalı görünümlü ve aromatik bitkilerdir.

Maydanozgiller büyük bir familyadır ve 300 kadar cinsi bulunmaktadır. Bu cinslerin oluşturduğu tür sayısı ise 3.000 kadardır. Bitkilerin gövde kısmı kuruduğunda iç kısımlarının boşaldığı görülmektedir. Yapraklarının diziliş şekli karşılıklı olarak sağda solda olmak üzere düzensizdir. Fakat maydanozgillerin çoğu cinsinin yapraklarına bakıldığı zaman taban bölümünde toplandığı hemen fark edilebilmektedir. Maydanozgiller familyası tabi ki çok büyük bir ailedir fakat en çok bilinen ve kullanılan üyeleri  arasında rezene, maydanoz, kereviz ve kişniş yer almaktadır.

maydanozgiller familyası

Maydanozgiller Familyası Bitkiler

Maydanoz: Yeşil renkli, damarlı bir bitki türüdür. Özellikle yaprak kısımlarından baharat yapımında faydalanılmaktadır. İki yıllık otsu bitkiler arasında yer alan bu maydanozun boyu 30 ile 100 cm arasında değişmektedir. Yaprakları beyaz renkte çiçekler açar. Bitki ilk yılında verimli bir şekilde toplanabilirken ikinci yılında ise gövde oluşturarak sertleşir.

maydanozgiller

rezene

Rezene: Maydanozgiller familyasının iki metreye kadar boylanabilen ve anavatanı Akdeniz ile Yakın Doğu olan bitkisi rezene iki yıllık otsu olmasına karşılık kokulu bir bitkidir. Yetişebilmesi için suya ihtiyacı olmayan bitki daha çok kayalık ve kurak alanlarda yetişebilmektedir. Bitkinin tohumlarının içerisinde protein ve yağ oldukça zengindir. Bu nedenle de hekimler tarafından önerilmektedir.

Kereviz: Maydanozgiller familyasının Apiaceae alt sınıfına dahil olan bitkinin anavatanı batı ve kuzey Avrupa sahil bölgesinin özellikle sazlık ve çukur kesimleridir. Yenilebilen bitkiler arasına dahil olan kereviz iki seneliktir. Boyu 1 metreyi bulabilmekte ve çiçeklerinin çapı 2 ila 3 cm arasında değişebilmektedir.

kişniş

Kişniş: Yaprakları maydanozu andıran bu bitkinin halk arasında bilinmekte olan bir diğer isimi ise Aşotu’dur. Tüysüz ve tek yıllık bir bitki olan kişnişin boyu 20- 60 cm arasında değişebilmektedir. Bitkinin kişniş adını alan kısmı aslında kendinden elde edilen ismi olsa da halk arasında bu isimle anılmaktadır. Anavatanı Akdeniz ülkeleridir.

Maydanozgiller içinde; dereotu, melek otu, baldıran otu, boğa dikeni gibi daha bir çok bitki bulunmaktadır.