Maydanoz Suyu, Hazırlanışı Ve Faydaları

Kendine has kokusu ile bilinen, en küçük toprak parçasına bile tarım severler tarafından ekimi yapılan Maydanoz birçok faydası olan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen bu mucize bitki düz ve kıvırcık yapraklı olarak iki çeşit yetiştirilmektedir. A,C,E ve K vitamini yönünden oldukça zengin olan maydanoz Akdeniz iklimi bitkisidir, yaprakları yemek ve salatalarda kökleri ise bazı çorbalarda kullanılır.

Taze kullanımı kadar, son dönemde sıkça duyduğumuz maydanoz suyunun kullanımı da sağlığımıza faydalıdır. Maydanoz suyu çiğ, kaynatılarak ve çeşitlendirilerek hazırlanabilir.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Çiğ olarak maydanoz suyunu hazırlarken yarım demet maydanoz,1 su bardağı içme suyundan faydalanır. Bolca su ile yıkanan yarım demet maydanoz mutfak robotunun içine atılır. Yaklaşık bir dakika çalıştırdıktan sonra, su ilave edilerek tekrar karıştırılır. Maydanoz sap ve yaprakları iyice küçülüp karışımı yeşil ve köpüklü bir hale geldiğinde maydanoz suyunuz hazır demektir. İsterseniz içine birazda limon suyu katarak fazla bekletmeden tüketebilirsiniz.

Kaynatılmış maydanoz suyu hazırlarken; temizlenmiş yarım demet maydanoz bir tencereye alınarak üzerine 2 bardak su konulur. Ocağın altı açılarak kaynamaya bırakılıyor. Haşlandıktan ve sarı suyu çıktıktan sonra maydanozlar karışımdan süzülerek kalan kısım soğumaya bırakılıyor. Kaynatılmış hali özellikle kilo sıkıntısı olanlara tavsiye edilir.

Değişik bitkiler ile karışım yapılacağı zaman ise içine limon, elma, kivi, salatalık veya sizin zevkinize göre olan başka bir meyve veya sebze katılabilir. Bu şeklini evinizde çocuklarınız ile beraber hazırlayabilir, onları bu şekilde maydanoz suyu içmeye teşvik edebilirsiniz.

Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz suyu solunum sisteminin kış aylarında en büyük yardımcılarındandır, astım ve nefes darlığı problemlerine iyi gelmektedir. Grip ve nezleden korumaktadır. Tüm soğuk algınlığı problemlerinde yardımcı tedavi olarak kullanılabilir.

Kan şeker seviyesini ve basıncını ayarlar, ayrıca metabolizma çalışma hızını arttırır. Faydalarını öğrenince bolca tüketmek isteyeceksiniz.

Vücuttan ödem atmada yardımcıdır. İdrar yolu hastalıklarında önleyici ve yardımcıdır. İltihap sökücüdür. Böbrek ve idrar yolu gibi karaciğerin de temizlenmesinde etkilidir.

En doğal ve kolay bulunan şifa kaynaklarındandır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Diyetlerde en büyük yardımcılardandır. Düşük kalorisi ve yağ yakıcı etkisi ile zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Haşlanmış şekli tercih edilmelidir.

Yeni hücre oluşumunu teşvik etmekte, toksinleri vücuttan uzaklaştırmaktadır. Antioksidan etkisi ile kanı temizlemekte, ciltte oluşan yabancı maddeleri azaltmaktadır. Yaşlanma etkilerini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır.

A,K,C,E,B6 ve B12 vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko içerir. Ayrıca içerisinde tiamin, niasin, pantotenik asit barındırır. Düzenli kullanımda birçok kanser türüne iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler kalp ve damar hastalılarına iyi gelmektedir.

Adet ve menopoz dönemlerinde bayanların ağrılarını hafifletmektedir. Demir eksikliğine iyi gelmekte, kansızlık tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Zararları Olur Mu?

Birçok bitkide olduğu gibi tüketimi abartılmamalıdır. Sürekli kullanımda günde bir bardaktan fazla içilmemelidir, iki hafta sürekli kullanımdan sonra ara verilmeli en az bir o kadar vücut dinlendirildikten sonra tekrar içilmelidir.

Sürekli hastalıklarda ve hamilelik durumlarında doktorunuza danışarak tüketiniz. Kan yapıcı, idrar söktürücü bir ilaç ile birlikte maydanoz suyu kullanmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.