Müzik indir

arama

Mavi Gül

mavi gül anlamı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Tarih boyunca mavi gül farklı şekillerde anlamlandırılmıştır. Doğal bir renge sahip olmaması nedeniyle her zaman bir hayal olarak kalmış olan mavi gül, varlığını bir gizem ile sürdürmüştür. Bir çok krallık gizlice beyaz gülleri, mavi boya ile boyayarak bahçelerini süslemiştir. Esrarengiz bir tür olarak gözükse de arkasında yatan bu hileyi kimse çözememiştir. Bu sayede eşi olmayan benzersiz bir çiçek değeri kazanmıştır. Gösteriş için sıklıkla kullanılan Mavi gülü gören insanlar görünüşüne aldanmış ve büyülenmişlerdir.

Nasıl oluştuğu bilinmediğinden belirsizlik anlamı taşır. Çözülemeyen tarihi olaylara da Mavi Gül Vakası denmektedir. Ayrıca imkansızı başarmak, kuralsız olmak gibi anlamları da vardır.

mavi gül ne anlam taşır

Mavi Gül Nasıl Oluşur?

Mavi gülün doğal olarak oluşması imkansızdır. Çünkü genetik kodlarına mavi rengi oluşturan pigmentler yoktur. 2004 yılında 13 yıllık bir araştırma sonucu gül üretimi yapay olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarında Petunya Çiçeğinden aldıkları Delfinidin Genini, Kırmızı Frenk Gülü türüne başarılı bir şekilde yerleştirmeyi başarmışlardır. Fakat ürettikleri gül, maviden çok mora çalan bir renk olmuştur. Daha sonra Amerika’da bulunan bilim adamları tarafından yapılan bir hastalık tedavisi araştırmasında, tesadüfen güllerin renk genetiğini
değiştirecek bir formül bulunmuştur.

Mavi gül’ü tohum olarak bir çok yerde bulabilirsiniz. Fakat hayalinizdeki gül için çok fazla ümitlenmemeniz gerekiyor lakin üretilen mavi gül türlerinin neredeyse çoğu, istediğiniz tonda mavi rengini veremeyecektir. Bu yüzden beyaz güllerinizi, gıda boyasıyla istediğiniz tona kolayca boyayabilirsiniz. Çiçeğinizin rengini boya yöntemi ile değiştirmek istiyorsanız sadece gıda boyası kullandığınızdan emin olun. Kimyasal maddeler çiçeğinizi solduracaktır.

mavi gül

Bahçelerini güzelleştirmek isteyenler için eşsiz güzellikte olan mavi gül’ün bakımı ise oldukça kolay. Gül tohumunuzu dikebileceğiniz en iyi yerler, güneş alan yerlerdir. Yetişebilmesi için güneş görmesi oldukça önemlidir. Çok fazla soğuk ve aşırı sıcak olmadığı sürece çiçeğiniz mevsimsel değişmelerden etkilenmeyecektir. Fakat çiçeğinize vereceğiniz su, zamansal olarak farklılık gösterecektir. Kışın daha az su ihtiyacı olan gülünüz, yaz aylarında daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır. Su vermeden önce ise çiçeğinizin diplerinde yer alan toprağı yumuşatmanız suyun daha etkili bir şekilde yayılmasını sağlayacaktır. Soğuk aylarda ise budama yapmak, çiçeğinizin üretkenliğini arttıracaktır.