arama

Mate Bitkisi Nerede Yetişir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Mate bitkisi ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunmaktadır.  Yetiştiriciliği son derece kolay olan ve özel ilgi gösterilmesine gerek dahi olmadan yetişebilen bir bitkidir.

Bilimsel adı llex Paraguariensis olarak geçmektedir. Genellikle doğada kendiliğinden yetişen ağaç şeklinde bir bitkidir. Fakat yetiştiriciliği çokça yapıldığı için şu an dünyanın hemen her yerinde yetişmekte olan bir bitki haline gelmiştir.

Mate bitkisinin ana vatanı Güney Amerika’dır. Uruguay, Paraguay ve Brezilya doğal olarak yetiştiği ülkelerdir. Bu yüzden bu bitkiden yapılan çay Paraguay çayı olarak da bilinmektedir.

Ana vatanı Güney Amerika olmasına karşın mate bitkisinin farklı türlerine Kuzey Afrika’da rastlanmıştır. Mate bitkisi özellikle çay olarak zayıflama amaçlı kullanıldığı için bir çok ülkede bitkinin yetiştiriciliği üzerine çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar olumlu sonuçlanmıştır.

mate bitkisi

Soğuk iklime sahip ülkeler mate bitkisini serada yetiştirmektedir. Bu ülkelerin başında Almanya gelir. Bu ülkede kültür bitkisi şeklinde yetiştirilen mate bitkisi doğal olarak yetiştiği bölgelerdekine göre daha kısa bir ağaç görünümünü alır.

Mate Bitkisi Bakımı

Mate bitkisinin dalları her iki yılda bir defa kesilmekte ve kesilen yaprakları dövülerek ya da sıyrılarak ayrılmaktadır. Yapraklarının kararması için iki yöntem kullanılır. İlki özel silindirler yardımı ile 350- 400 derecede 20- 30 saniye kadar kavrulmasıdır. İkincisi ile 60 ila 80 derece arasında değişen 5- 6 saat sıcak havada kavrulmasıdır. Bu işlemler kesinlikle tecrübeli kişiler tarafından yapılması gereken meşakkatli ve zor işlerdir.

Mate Bitkisi Kullanımı

Zayıflama çayları arasında yer almakta olan Mate çayı vücuttaki yağların emilimini engellemektedir. Çünkü içerisinde Triterpen Saponin yer almaktadır. Ayrıca mate yaprağı yağların hızla yakılmasına da yardımcı olması ile bilinmektedir. Sindirimi kolaylaştırır, vücuttaki su atılımını kolaylaştırır ve vücutta bulunan ödemlerin giderilmesinde etkili rol oynar. Aynı zamanda içerisinde yüksek oranda vitamin ve minarel de yer almaktadır.

mate bitkisi nerede yetişir

Mate aynı zamanda vücudun direncinin de artmasını sağlamaktadır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Doğal yenileyici ve tazeleyici özelliği sayesinde yaşlanma etkilerini gidermekte ve geciktirmektedir.

Zayıflamaya Yardımcı Mate Bitkisi Çayı

Kurutulmuş Mate yapraklarının üzerine sıcak su dökülür ama suyun kaynar olmaması önemlidir. Bir iki dakika kadar demlemeye bırakıldıktan sonra ise sade olarak tüketilir. Fakat dilendiği taktirde süt, şeker ve limon gibi farklı lezzetler ile içebilirsiniz. Ancak günlük çok yüksek miktarda kullanmamanız önerilmektedir. Mate Çayı Faydaları