arama

Mart Ayı Çiçekleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Bahçenizde yetiştirdiğiniz bitkilerin sağlıklı büyümesini istiyorsanız düzenli ve özenli bakım ile müthiş bir bahçe yapabilirsiniz. Bitkilerde insanlar gibidir her bitkinin belirli bir ihtiyacı belirli bir doğum zamanı ve ölüm zamanı vardır. Özellikle çiçeklerin birçoğu bir yıl yaşayıp sonrasında ölen bitkilerdir. Bu bitkilerin maksimum süre hayatta kalması için doğru zaman da ekilmeleri çok önemlidir. Bu yazımızda size mart ayı çiçekleri yani mart ayında ekilen ve mart ayında açan çiçekler nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

mart ayı çiçekleri

gayret çiçeği

Mart Ayı Ekilen Çiçekler

Mart ayında ekilen çiçeklerin ortak özelliği sıcağı seven çiçekler olmasıdır. Çünkü bu aydan sonra artık kış mevsimi etkisini kaybetmekte ve ülkemiz yaza merhaba demeye başlamaktadır. Bu bitkiler;

Gayret çiçeği
Kadife çiçeği
Peygamber çiçeği
Floş çiçeği
Latin çiçeği
Hüsnüyusuf çiçeği

Bu çiçeklerin bir an önce açmasını istiyorsanız eğer şubat ayında toprağa ekip fide yetiştirmeniz gerekmektedir. Yataklarda yetiştirdiğiniz fideleri mart ayında asıl yerlerine dikebilirsiniz. Eğer mart ayında ilk defa tohum ekecekseniz 1 ay gibi bir kaybınız olacaktır.

mart ayı çiçekleri

kozmos çiçeği

Mart Ayında Açan Çiçekler

Mart ayı çiçekleri arasında sayılan diğer gurup ise Mart ayında açan çiçeklerdir. Bu çiçekler biraz daha soğuğa dayanıklı olan bu sebeple ocak ve şubat aylarında ekilen çiçeklerdir. Mart ayında açan tek yıllık çiçekler;

Salvia splendens
Ebegümeci
Karagözlü suzan
Kozmos
Küstüm çiçeği
Vapurdumanı
Yıldız çadırı
Şebboyd

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu çiçekleri ocak ayı sonunda ve şubat ayı başı gibi toprak ile buluşturmanız gerekmektedir. Mevsim şartlarına göre geçici süreliğine sera içinde de tutabileceğiniz bitkilere besin alabilmeleri için gübre verebilirsiniz. Gübre bulamıyorsanız Bitki besini alabilirsiniz. Bitkiler ilk yetişme aşamasın biraz daha fazla su isterler bu sebeple ilk ekimden sonra su vermeye biraz daha dikkat etmelisiniz.