arama

Marah Bitkisi Nedir?

marah bitkisi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Marah bitkisi, İngilizcede ‘yerdeki yaşlı adam’ lakabı ile bilinmektedir. Bu bitki şu anki salatalığın yabani halidir. Uzun ve sivri dikenleri ile kirpi görünümünü andıran bu yabani hıyar türünün ana vatanı Kuzey Amerika’ dır.

Günümüzde hala Kuzey Amerika kesimlerinde ki sebze arazilerinde davetsiz misafir olarak yetişme özelliği göstermektedir. Bazıları Marah bitkisini yabani ottan çok bir süs bitkisi olarak görmektedirler. Bundan dolayı da bahçe dekorasyonu için kullanmaktadırlar.

Marah bitkisi, Manroots veya Yaban Salatalığı olarak bilinmektedir. Çok yıllık, geniş alana yayılan ve kök kısmı yumrulu bir bitkidir. Marah bitkisinin en önemli özelliği etrafındaki bitkilere sarılmasını sağlayan sarma tırnağı ile bilinmektedir. Kıllı sap kısmı ya da yalancı sapları ile bilinmektedir. Ayrıca çok hızlı büyüyebilmektedir. Meyvelerinin yapısı sayesinde ilk göründüğü anda fark edilmektedir.

marah nedir

Meyveleri geniş, küresel, oval ya da silindirik şekle sahiptir ve bitkileri uzun dikenleri ile bilinir. Üstelik yaprakları aynı bitki üzerinde dahi farklılık gösterebilir.

Marah bitkisi tıbbi olarak Amerikalılar tarafından geçmiş dönemde kullanılmaktadır. Kaynatılarak zührevi hastalıklar, böbrek soruları ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Bitkin yumru kısımları ise doğal sabun olarak kullanılabilmesini sağlayan saponinler içerir. Bazı bitkiler bulunduğu gibi Marah Bitkisinin içerisinde toksit bulunmaktadır. Bu neden ile tüketilirken kesinlikle dikkatli davranılması gerekmektedir. Aksi taktirde ölüm veya ciddi hastalıklara neden olabilir.