arama

Mango Ağacı Türkiye’de Yetişir mi? – Özellikleri

mango ağacı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Mango Ağacı tropikal iklime özgü bir ağaçtır. Tropikal iklim şartlarını taşıyan her bölgede mango yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Subtropikal iklim bölgelerinde mango yetiştiriciliği yapıldığı bilinmektedir. Ülkemizde mango yetiştiriciliği ilk olarak Geçen yıl Antalya’nın Manavgat ilçesinde gerçekleştirildi ve başarılı sonuç verdi.

150 Adet dikilen mango fidanlarından bazıları meyve vermeye başladı. Bu da gösteriyor ki ülkemizde Akdeniz bölgesinde gerekli bakımlar yapıldığı zaman Mango yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Adana, Mersin, Antalya gibi illerimizin özellikle kıyı kesimlerinde Mango yetiştiriciliği yapılmaya uygun olduğu belirlenmiştir. Aslen Muz yetişen neredeyse her yerde mango da yetişmektedir.

mango ağacı

Mango Ağacı Özellikleri

Mango Ağacı asıl yetişme bölgesi Hindistan’dır. Boyu 35 metreyi aşabilmekle beraber ömrü çok uzundur. Mango ağacı ülkemize ki diğer ağaçlar gibi belirli süre sonra meyve vermeyi kesmez. Hindistan’da 300 yılı aşkın süredir aralıksız meyve veren mango ağaçları yer almaktadır.

Kökleri çok kuvvetli ve çok su isteyen bir ağaçtır. Yumuşak yapılı topraklarda ağacın kökleri 6-7 metre derinliğe kadar ulaşmaktadır. İyi sulandığı zaman meyve verimi de artmaktadır. Meyve vermeden önce çıkan çiçekleri 10-15 santimetre boyundadır.

Sonrasında verdiği meyveler armut büyüklüğünde olmaktadır. Mango Ağacı tek tür bir ağaçtır Tip olarak elma ve Armut tipine benzemekte fakat meyvenin yetişmesine bakıldığında birebir muz gibidir. İlk başlarda mor olarak çıkan meyveler sonrasında sararmaktadır. Bildiğiniz üzere muzda daha kabuğundan çıkmadan Mor olarak çıkar sonra zamanla yeşil ve sarı rengi alır.

Meyvenin orta noktasında bir zar ve zarın içine tohum vardır. Meyve bu özelliği ile de armuta benzemektedir. Mango ağacını yetiştirmek için kesinlikle don yemesinden korunmalıdır. Eğer bir mango ağacını don vurur ise mango ağacı ya ölür ya da o sene meyve vermez. Çünkü meyvenin asıl yetiştiği bölgede don türü olaylar hiçbir zaman olmadığı için ağaç bu tür olayları uyum sağlayamaz. Ülkemizin kıyı kesimlerinde de don olayı çok nadir ve güneş sürekli olduğu için Mango yetiştirilebilir. Yeterli sulama ve sıcaklık olması kafidir. Mango Meyvesinin Faydaları İçin Tıklayınız