Mandalina Ekimi Nasıl Ne zaman Yapılır? Mandalina Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

mandalina kurutma

Mandalina kış aylarında en çok tüketilen meyvelerin başında gelmektedir. Bunun haricinde son yıllarda mandalina ağaçları bir bitki olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Saksılarda yapılan yetiştiricilikler neticesinde ortama güzel bir dekor sağlayan mandalina ağaçlarının bu bağlamda temini de eskiye göre daha kolay hale gelmiştir. Evde bakım için yetiştirilen mandalina ağaçlarının boyutlarının küçük olmasına özen gösterilmektedir.

Mandalina Nasıl Yetiştirilir?

Mandalina yetiştiriciliği yapabilmek için bitkinin ya da ağacın konumlandırılmasına dikkat edilmelidir. Özellikle evde bakımlarda güneş ışığının doğrudan alınmadığı yerlere konması önerilmektedir. Mandalina yetiştiriciliğinde toprağın kaliteli olması da bir hayli önemlidir. Bu neden yüzünden topraklarda gübreleme açısından gerekli olan çalışmaların yapılması gerekmektedir. Özellikle profesyonel olarak mandalina yetiştiren çiftçiler senelik gübrelerin yanı sıra iki ya da ü. Senede bir olarak ahır gübreleri de kullanmaktadır. Böylelikle bahçelerde yer alan ağaçların meyve oranları artırılmış olmaktadır.

mandalina suyu hazırlanışı

Mandalina Ağacı Ne Sıklıkta Sulanmalıdır?

Mandalina ağacı suyu sevdiği için sulamaların aksatılmaması gerekmektedir. Toprağın bir alt tabakasının devamlı nemli kalmasına özen gösterilmektedir. Mandalina ağacı sulama sıklıkları mevsimlere göre değişim göstermektedir. Kış aylarında sulama sıklıkları minimuma indirilmelidir. Ancak özellikle meyve verim dönemlerinde sulama konusundaki hassasiyetlerin ekstraya çıkarılması istenmektedir. Çünkü mandalina ağaçları meyve dönemlerinde normalden daha çok suya ihtiyaç duymaktadır. Evde sulamalarda saksılardaki toprağın her kısmına su geldiğinden emin olunmalıdır. Mandalina bahçelerinde sulamalar profesyonel olarak yapıldığı için bu konuda sıkıntı yaşanmamaktadır.

Mandalina Ağacı Bakım Önerileri

Mandalina ağacı bakımı ile bitkisinin bakımı benzerlikler göstermektedir. Öncelikle sulamanın kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir. Meyve veren ağaçların senelik olarak bir takım vitamin takviyelerine ihtiyaçları olmaktadır. Vitaminler doğru ölçülerde karıştırılarak kullanılmalıdır. Bu sayede ağaçlar böceklenmeye karşı korunarak daha sağlıklı hal alabilmektedir. Mandalina ağaçlarının bakımlarında belli yıl aralıkları ile budamaların da yapılması gerekmektedir. Özellikle kurumuş olan dallar mutlak suretle ana dallarda ayrılmalıdır. İşlemler için budama makasları ya da özel testerelerin kullanımı uygundur. Budamalarda dalların tomurcuk veren kısımlarına dikkat edilmelidir. Bu bölümlerden iki boğum kadar üst bölümden kesi yapmak en iyi sonuçların alınmasını sağlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.