Müzik indir

arama

Löşlek Otu Kullanımı ve Özellikleri (Arctium Minus)

löşlek otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Löşlek otu, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’nın yanında Avrupa bölgesinde de yetişmekte olan yerli ve istilacı bir ot türüdür. Tıbbi açıdan pek çok özelliği bulunmakta olup yenilebilir özelliği bulunmaktadır. Bitkinin yiyebileceğiniz kısımları kök, tohum ve yapraklarıdır. Fakat tohum kısmında toksit özelliği bulunduğu için dikkatli davranılmasında fayda vardır. Bitkinin çoğu toprakta rahatlıkla yetiştiği bilinmekle birlikte nemli toprakları daha çok sevdiği bilinmektedir. Ayrıca bol güneş alan konumlarda daha rahat yetiştiği de söylenebilir.

Löşlek Otu Kullanımı

Löşlek Otu Çin ve Batı bölgesinde kullanılan bitkisel ilaçlar arasında en çok kullanılan ve yararı görülen detoks otları arasında yer almaktadır. Dul Avrat Otu, Löşlek Otu’nun ana türüdür ve türünün benzer özelliklerini taşıması ile bilinmektedir. Otun hakikisi bitkinin kurutulmuş halidir. Fakat yaprak ve meyve kısmını da kullanan kişiler bulunmaktadır.

löşlek otu kullanımı

Boğaz veya vücutta oluşmakta olan enfeksiyonları, kızarıkları ve cilt ile ilgili olan diğer problemlerin tedavisinde ayrıca yüksek toksinden meydana gelen rahatsızlıklarda tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Kök kısmı vücutta bulunan ağır metal elementlerinin vücuttan atılması için kullanıldığı bilinmektedir.

Bitki antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ayrıca mantarların tedavisinde kullanılmakta olan antifungal özelliği bulunmaktadır. Fakat yanlış kullanımında zehirlenmelere neden olabilecek özellik göstermektedir. Tedavisi zorlu yanık ve deri hastalıklarının en keskin yolu olarak görülmektedir. Bitki infüzyon olarak dahili kullanılabildiği gibi harici olarak yıkama şeklinde de kullanılabilmektedir. Otun iç kabuk kısmından elyaf ve kağıt elde edilmektedir.