Müzik indir

arama

Lobelya Bitkisi Faydaları ve Kullanımı

lobelya faydaları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Lobelya bitkisi ( Lobelia Inflata) iki yıllık olarak yetiştirilmekte olan otsu bir bitki türüdür. Boyu 15 ila 100 cm arasında değişim göstermektedir. Yapraklarında küçük tüyler bulunmakta ve genellikle uzunluğu yaklaşık 8 cm, oval ve dişli bir yapıdadır.

Yaz ortasında açmaya başlayan çiçekleri sonbahar aylarına kadar devam eder ve çiçeklerinin içerisinde her ne kadar sarı renk bulunuyor olsa da mor veya beyaz renkte çiçekler açmaktadır. Fakat bu iki renkten farklı varyeteleri de bulunmaktadır. Lobelya’nın içeriğinde 52 farklı bileşen bulunmakta ve bu sayede farklı pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Çoğaltma işlemi genellikle tohum ya da kesim ile yapılmaktadır. Tohumlar genelde bahar ortasında veya sonbaharda kaplara dikilir. Kaplara dikilen tohumların çimlenmesi için gerekli süre 2 haftadır ve süre sonunda tohumların çimlendiğini görebilirsiniz. Lobelyanın mümkün olduğunca çok dallanmasını sağlamanız gerekmektedir. Bu sayede daha fazla çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz. Dallanmanın çok olabilmesi için ise sürgün uçlarının sürekli olarak budanması gerekmektedir. Üstelik bitkiyi sürekli olarak budamanız gerekmeyecektir. Çünkü bir kez form aldığında bu işlemi tekrarlamak gerekmez.

lobelya bitkisi

Lobelya Bitkisi Faydaları

Lobelya bitkisi tıbbi açıdan pek çok fayda sunmaktadır ve günümüzde hala Tıpta kullanılmakta olan bir bitkidir. Tıpta entheojenik, emenik ve dermatolojik özelliklerinin yanında solunuma da yardımı olduğu bilinmektedir. Bitki Amerika’nın yerlileri tarafından solunum ve kas bozukluklarının tedavisinde aynı zamanda yapılan törenlerde kullanılan bir ilaçtır.

Lobelya’nın geleneksel bir şifa kaynağı olarak en fazla kullanıldığı yerler Cherokee, Iroquois, Penobscot ve diğer yerli halklardır. Lobelya Cherokee halkı tarafından böcek öldürücü olarak yakılarak kullanılmaktaydı.

lobelya bitkisi kullanımı

Günümüzde hala tıbbi amaçlarla kullanılmakta olan bu bitkinin kullanımı yeni nesil tedavilerin gelişimi ile birlikte kısıtlanmıştır. Fakat bitkiyi kullanacak olan kişiler bu bitkinin yan etkilerinin de bulunduğunu bilmesi gerekir. Bitkinin yan etkilerinin en sık rastlananları mide bulantısı, kusma, ishal, titreme, hızlı kalp atışı, zihinsel konfüzyon, konvülsiyonlar, hipotermi, koma ve muhtemel ölüme neden olabilecek diğer pek çok yan etkisi bulunmaktadır.