arama

Limon Sirkesi Yapımı – Limon Sirkesi Nasıl Nerelerde Kullanılır?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Limon sirkesi her yerde satılan yaygın sirke çeşitlerinden biri değildir. Salatada, yemeklerde, soslarda, keklerde, tatlılarda, dondurmada ve limonata yapımında kullanılan limonun sirkesi de yapılmaktadır. Peki limon sirkesi nerelerde nasıl kullanılır?

Salatalarda, soslarda, balık yemeklerinde, çorbalarda, yemeklerde, limonata ve dondurma yapımında lezzeti arttırmak ve faydasından yararlanmak için kullanılan limon sirkesi yapılarak da değerlendirilmektedir.

C vitamini deposu mutfakların vazgeçilmezi limonun kabuğu soyulduğunda kalan beyaz kısmının faydalarını bilen çok az kişi var. Limon sirkesi yapılırken bu kabukların atılmaması gerekir. Limonun iç beyaz kabuğu kansere karşı koruyucudur.

Limon sirkesi aslında binlerce yıldır bilinen ve limon yetişmeyen yerler için ya da mevsimi dışında tüketerek yararlanabilmek için limonu saklama biçimidir. 18 – 19. y.y yemek tarifi kitaplarında söz edilen limon sirkesi yapılırken limonun bütün parçalarından yararlanılmaktadır. Limonun kabuğu, iç beyaz kısmı, suyu, ve posası bile değerlendirilmektedir. çekirdeklerinin kullanımı ile ilgili bir bilgi yoktur ama son yıllarda limon çekirdeklerinin de vitamin deposu olduğu biliniyor.

limon-sirkesi1

Limon sirkesini, salatalarda, yemeklerde, soslarda, balık ve deniz ürünlerinin her çeşidinde, zeytinle, hijyen için ve kötü kokuları gidermede kullanabilirsiniz.

Limon sirkesi zayıflama kürü: Limon sirkesi hızlı zayıflamaya yardımcı olur. Elma sirkesiyle karıştırıldığında zayıflama için daha etkilidir. Bitkisel olan sirke asitleri, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. Her sabah aç karna 1 çorba kaşığı elma – limon sirkesini ve balı bir bardak ılık suyla tüketin.

Biz sizlerle üç farklı şekilde yapılan limon sirkesi tarifini paylaşıyoruz.

limon-sirkesi-nasil-yapilir

Limon sirkesi tarifi

Malzemeler

1-2 kilogram limon
3.5 litre su
300 gram tuz
1 çay kaşığı kadar tere tohumu
1 tutam hardal tohumu

Limon sirkesi yapılışı

Limonların kabukları soyulur, iki üç parçaya bölünür ve cam bir kavanoza konulur. Su, tuz, tere tohumu ve hardal tohumu karıştırılarak kavanoza boşaltılır. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Karanlık ve çok sıcak olmayan bir ortamda bir ay boyunca dinlendirilir. Fermantasyon süreci sonrası süzülerek başka bir kaba aktarılır.

limon-sirkesi-nasil-kullanilir

Limon sirkesi yapımı feridun kunak tarifi ise şöyle:

Bu tarifte limon çekirdeği de atılmadan sirkenin içinde yer alacak. 10 tane limonun kabukları hafifçe içteki beyaz kısım kalacak şekilde soyulur. Limonlar küçük küçük doğranır. Limonun çekirdeği de bol vitaminli olduğu için çekirdekleri çıkartmaya gerek görmüyoruz. Limonun çekirdeği sirkeyi acılaştırmayacaktır. Limonun beyaz kısmı faydası ise kansere karşı korumada en önemli bölümü oluşturuyor.Özellikle meme kanserine karşı önemli bir koruyucudur. Malzemeyi sığacak büyüklükte cam kavanozun içine limonları sıkıp posalarıyla beraber atılır.

Kaynamış 3 litre su ılıdıktan sonra ilave edilir. Kalitesinden emin olduğunuz bir elma veya üzüm sirkesinden bir fincan ilave edin. Tahta kaşıkla karıştırın. Kavanozu bir tülbent veya rahatlıkla açabileceğiniz bir örtüyle kapatın. 1 aylık bekleme süresince arada açıp karışımı karıştırın. Bütün bu işlemler sonrası limonlar dibe çöer. Sirkenin hazır olduğunun göstergesidir. Sirkeyi ağzını sıkıca kapatmayın, arada bir hava alması için tülbent beziyle kapalı kalsın. Fermantasyon süreci ne kadar uzun olursa o kadar doğal ve faydalı olacaktır. Kavanozu serin, gölgeli bir ortamda muhafaza edin.

limon-sirkesi-tarifi2

Bir diğer limon sirkesi tarifimiz ise şöyle:

Malzemeler

3 adet limon
1. 5 litre su
1 tatlı kaşığı limon sirkesi
1 tatlı kaşığı himalaya tuzu ya da kaya tuzu
Cam kavanoz

Beyaz kısmı kalacak şekilde soyduğunuz limonları küçük küçük doğrayın. Cam kavanoza yerleştirin. Üzerine su, tuz ve sirkeyi koyup tahta kaşıkla ( metal kaşık asitli bir çözeltiyle tercih edilmemelidir.) karıştırın. Üzerine bez örtün. Her gün tahta kaşıkla karıştırın. 1 ay içinde limon sirkesi olacak limon eriyecek.

Limon sirkesinin faydaları nelerdir tıklayınız

 • Feheda
  2 sene önce

  Kapağı sıkı kapatılır, havayla teması kesilirse; o sirke değil mikrobiyolojik enzim olur. Sirke hava alarak yapılır ki asetik asit oluşsun ve sirke olsun. Enzim ağzı kapalı, laktik asit oluşturur. Kardeş ama birbirinden çok farklı oluşumlar.

  0
  yorum beğen