arama

Likya Kum Zambağı Yok Olabilir

likya kum zambağı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetişmekte olan Likya Kum Zambağı nesli tükenmekte olan endemik bitkiler arasında yer almaktadır. Akdeniz’ in sahil şeridinde yetişmekte olan bu güzel bitki kentsel yapılaşma sebebiyle şu an sınırlı bir alanda varlığını sürdürebilmektedir. Bu bitkinin gelişim gösterdiği alan çoğunlukla kısıtlanmış durumda, koruma altına alınan bitki Çıralı sahil şeridinde varlığını sürdürebiliyor.

Bitkinin koruma altında olmasından dolayı yurtdışına çıkarılması yasak ve suç teşkil etmektedir. Geçen yıllarda Antalya’nın geniş sahil şeridinde pembe ve beyaz çiçeklerle yaza merhaba diyen zambaklar, bu yıl ise çok kısıtlı bir alanda çiçeklerini açtı. Çıralı sahilinde çiçek açan zambak sadece iki kök olarak varlığını gösterebilmiştir. Bu endemik çiçeğin türünün tükenme tehdidi ile karşılaşmasının en önemli nedenini yine insanlar oluşturuyor.

likya kum zambağı

Likya Kum Zambağı Tehlike Altında

Doğal yaşamı, bitki örtüsünü korumadan gerçekleştirilen yapılaşma özellikle bitki örtüsü olmak üzere ekosistemin dengesini bozmaktadır. Akdeniz Bölgesinde sayısız endemik bitki bulunmaktadır. Endemik bitkiler, en kıymetli hazinelerimiz arasında yer almaktadır. Ülkemiz bitki çeşitliliği açısından bu kadar zenginken bu bitki örtüsünü korumamak büyük bir sorumsuzluk olur.

Likya Kum Zambağı daha çok sahil kısmında gelişmekte olmasından ve turizm mevsimi aktifken çiçek açması zarar görmesinin başka nedeni olarak gösterilebilir. Sahilde izin verilmeyen kısımlarda korsan çadır kurulması nedeniyle zambaklar zarar görmektedir. Yazın sonuna doğru çiçek açmaya başlayan zambak bu yıl iki kök açılmasından dolayı daha üstüne düşülen bir hal almış durumdadır. Çıralı sahilde bir kahve tarafından koruma altına alınmış ve kahvenin bahçesinde bakımı gerçekleştirilmektedir.

 • Cemile Topuzlar
  3 sene önce

  Merhabalar, bu çiçekten İstanbul Şile sahillerinde de çok var,
  Bu kadar güzel ve nadir bir çiçek mutlaka iyi araştırılmalı.
  Saygılarımla Cemile,

  0
  yorum beğen
  • Levent KIRCA
   2 sene önce

   Evet bende görmüştüm, ancak orada da gereken ilgiyi göremiyor. İnsanlar kökleyip evlerine götürüyor. Herhangi bir koruma söz konusu değil.

   0
   yorum beğen