Müzik indir

arama

Lif Kabağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kurutulur?

lif kabagı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Lif kabağı, Cucurbitaceae türünün olgun bir meyvesidir. Bu tür bir yıllık, kuvvetli yetişme özelliği gösteren, tırmanıcı ve koyu sarı çiçekli bir bitkidir. Meyvenin şekli silindire benzemektedir. Meyvenin içinde lifler yer almaktadır. Lif kabağının ana vatanı Arabistan ve Mısır’ dır.

Ülkemizde ise lif kabağı güney kesimlerde özellikle bahçe yetiştiriciliği yapılarak üretilmektedir. Lif kabağının olgunlaşmış meyvelerinden üretilen lif, genellikle temizlik aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle de banyo gibi alanlarda ‘bitkisel lif süngeri’ kullanımına uygundur.

lif kabagi

Faydaları

Özellikle banyoda kullanılan lif kabağı, ölü hücrelerin yenilenmesinin daha hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır.
Lif kabağı yüz temizliği içinde oldukça faydalıdır. Cildin güzelleşmesinde yarar sağlar.

Lif kabağı çorba şeklinde tüketilirse bazı kanser türlerine karşı olumlu etki göstermektedir.

Selülit, cilt kırışıklıkları gibi sorunların tedavi edilmesinde yardımcıdır.

Çeşitli şekillerde kullanılan bu kabak türü prostat dahil birçok hastalığın tedavisinde destekleyici unsur olarak görev görmektedir.

lif kabağı kurutulması

Vücudumuz açısından sağladığı en önemli faydalarından biri de ölü hücreleri arındırarak yenilemesine yardımcı olur.

Kan dolaşımının hızlanmasında etki eder.

Kadınlarda göbek, bacak yağları, basen ve bel gibi kısımlarda ki fazla yağların yok olmasında yardımcı olur.
İçerisinde oldukça zengin vitamin ve mineraller barındırmaktadır.

Lif kabağı nasıl kurutulur?

Lif kabağının hasat zamanı kasım ayı içerisinde yapılmaktadır. İyice büyüyen lif kabaklarını topladıktan sonra kuru kabağın kabuğunun üzerine hafif bir şekilde bastırarak kurumuş dış kabuğun aynı bir yumurta gibi çatlayarak soyulmasını sağlayabilirsiniz.

lif kabagi

Kabuğu çok kolay bir şekilde soyulmaktadır. Kabağın içinde ki çekirdekleri silkeleyerek boşaltabilirsiniz. Daha sonra açık havada birkaç gün kurutmak gereklidir. Kuruyan kabaklar artık kullanıma hazır durumdadır.

Lif kabağı nasıl kullanılmaktadır?

Kurutulduktan sonra banyo yapmak için veya bulaşık yıkmak için kullanılmaktadır. Oldukça sert bir yapısı bulunan kabak lifleri suya girdiğinde çok yumuşak bir hal alırlar. Banyo yaparken kullanmak için lif kabağını sıcak su içerisinde biraz bekletin. Lif kabağının cildinizi tahriş etmemesi için fazla sert sürtmeyin.

Lif kabağınızı defne sabunu ile köpürterek vücudunuzu keseleyebilirsiniz. Kese yaptıktan sonra cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Aynı zamanda lifi yıkayarak kuruyacak bir yere asın.

 • Handan Güler
  3 sene önce

  Ben kanser hastasıyım vucudumda döküntüler olduğu için bu lifi kullanmam gerekliymiş ben bahçeyle uğraşmayı çok seviyorum fakat tohumun ithal olmaması gerekli mümkünse bana biraz tohum temin edebilirmisiniz sürekli bu lifi para ile almak bütçemi yorar onun için kendim yetiştirmeyi denemek istiyorum eğer becerebilirsem banada güzel bir moral olacak şimdiden ilginiz için teşekkür eder sağlıklı günler dilerim

  0
  yorum beğen
  • necmettin
   2 sene önce

   bende tohumu var

   5
   yorum beğen