Müzik indir

arama

Latin Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

latin çiçeği
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Latin çiçeği diğer isimleri Frenkteresi, Tropaeloum, Nasturtium ve Capucine olarak bilinen bir çiçektir. Yer aldığı Latinçiçeğigiller familyasının örnek bitkisi olarak bilinmekte olan bu çiçeği boyu 40 cm ile başlamakta olup tırmanabildiği alanın genişliğine ve yüksekliğine bağlı olarak değişmektedir.

Türlerine göre latin çiçekleri bir ya da çok yıllık bitkiler olarak yetiştirilebilmekte olup yapraklarının rengi gök yeşilidir. Bitkinin çoğalma şekli tohumları ile olmakta olup tohumları fasulyeyi anımsatması ile tanınabilmektedir.

Latin çiçeğinin ana yurdu Latin Amerika olup serin And Dağları bölgesinde yetişmektedir. Çiçeklerinin gösterişli olması ve yapraklarının görkemi sayesinde tüm Dünya’da adından söz ettirmeyi başaran Latin çiçeği ülkemizin bazı kesimlerinde de süs bitkisi olarak yetiştirilebilmektedir.

Latin çiçeğinin bileşiminde C vitamini, hardal yağı, glükosilinat ve içeriğinde henüz saptanamamış olan bakterilerin yok edilmesini sağlamakta olan bir bileşen yer almaktadır.

Latin çiçeğinin bilinen ve kullanılan en önemli özellikleri arasında iştah açması, hazmı kolaylaştırması, iskorbüt hastalığını iyileştirmesi, solunum yolu rahatsızlığı, bronşit, grip veya soğuk algınlığı hastalıklarına karşı etkili olmasının yanında saç dökülmesi ve tırnak kırılması problemini ortadan kaldırmasıdır.

latin çiçeği bakımı

Latin Çiçeği Bakımı

Latin çiçeğini saksı ya da bahçede yetiştirmek mümkündür. Her türlü geçirgen toprakta kolay yetişebilen ve çiçeklerini açtığında sezonu boyunca üzerinde çiçeklerini eksik etmeyen bitkiye kesinlikle gübreleme yapılmamalıdır. Çiçeklerinin en önemli özelliği yenilebilir olmasıdır ve tohumları fasulye şeklinde nohut büyüklüğündedir.

Tohum ekimi içinde son donlardan sonra 3 hafta önce iç mekanda fidelenebilir veya don tehlikesinden sonra kalıcı çiçek açması istenen saksı ya da çiçek tarhlarına doğrudan ekim işlemi gerçekleştirilebilir.

Çimlendirme işlemi için ön uygulama yapmanız gerekmemektedir. Tohumları ekmeden 24 saat önce temiz suda bekleterek ekim yapmanız çimlendirme için yeterli olacaktır.

Latin çiçeğinin yetiştirilmesi esnasında yoğun bir bakım istememektedir. Geçirgen bahçe toprağı ya da saksı toprağında gelişebilir. Tek yıllık yetişen bitki rüzgardan korunmalı, yarı gölge ya da güneşi doğrudan alan nemli toprakta yetiştirilmelidir.

 • Öğrenci
  2 sene önce

  Bilgiler çok işime yaradı ama çok geç çiçeğine gübre vermiştim ve sanki yavaş yavaş sarıyor ne yapmalıyım sizce

  6
  yorum beğen