arama

Lahana yetiştiriciliği ve bakımı

lahana yetiştiriciliği ve bakımı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Lahana yapısı itibariyle serin iklimde yetişen bir bitkidir. Lahana yetiştiriciliği ve bakımı kolay bir kış sebzesidir.

Lahana kış sebzeleri arasındadır ve sonbahar ile ilkbahar arasındaki aylarda lahana sebzesini bulabilirsiniz. Lahana yetiştiriciliği ve bakımında doğru yöntemler kullanılmalıdır.

Lahana tarladan sonbahar donları başlamadan toplanmalıdır. Bu sebze için en uygun sıcaklık 15 ile 21 arasıdır. Bu aralık dışındaki sıcaklıklarda gelişiminde yavaşlama olur. 8 ile 11 arası sıcaklıklarda ise tohumlarında çimlenme gözlenir. Ayrıca bu sebze, bol mineralli ve killi topraklarda hem daha fazla hem de erken ürün vermektedir.

Lahana fidesi yetiştirme tekniği

Lahana tohumları genelde şubat ve mart aylarında hazırlanan alanlara ekilir. Daha sonra tohum üzerine 1 veya 2 cm kalınlığında toprak kapatılmalıdır. Bu işlemden sonra can suyu verilmesi tohum çimlenmesi bakımından önem teşkil eder. Tohumların sıcaklık derecesi de iyi ayarlanmalıdır ve 12 derecenin altına düşürülmemelidir ayrıca 10 derece sıcaklıkta 2 haftada 20 derece üstünde ise 1 haftada çimlenme işlemi tamamlanır. Fidelerin yetişme süresi 1 ile 2 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca bu fideler dikilecek konuma gelene kadar ot temizliği, sulama ve hastalıklara karşı koruma işlemleri yapılmalıdır.

Lahana fidesinin toprağa dikimi

Sonbaharda gübreleme yapılan ve sürme işlemi tamamlanan toprağa karık ile lahana fideleri ekilmektedir. Fideler arasındaki mesafeye göre lahana büyüklüğü de değişmektedir. Mesafe azalırsa lahana boyutları küçülmektedir fakat lahana sayısı fazla olacaktır. Tohumlar ekim işleminden 2 aya yakın bir mesafe sonra dikime hazır hale gelecektir.

Lahana bakımı

Fide sökümü yapılmadan en az 1 gün önce sulanmalıdır. Ayrıca fidelerin kök ve yapraklarında ayıklama işlemi yapılarak en alt yaprak esas alınarak 2 cm mesafeden sonradaki kısım toprak içinde bırakılarak toprağa dikim yapılmalıdır. Eğer fideler kurak bir bölgeye ekildiyse en az 2 günde bir 2 ya da 3 kez sulanmalıdır. Bitki gelişme dönemindeyken ise iklim şartlarına da bakılarak haftada bir sulanmalıdır. Dikim aşamasında en az 3 ile 5 ay sonra lahana, hasat yapılmaya hazır hale gelecektir. Bu süre iklime ve lahana cinsine göre de değişim gösterecektir. Soğuk bölgelerde ise hasat işlemi 1 defada bitirilmelidir.