arama

Lahana Kurutulur mu?

lahana kurusu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Lahana üst üste sarılmış yapraklardan oluşan bir kış sebzesidir. İçeresindeki vitamin, mineral, magnezyum, potasyum sayesinde vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuttaki toksin maddelerin atılmasına ve vücudun arınmasına yardımcı olur. Bu özelliği ve düşük kalorisi lahanayı son zamanlarda diyet yapanların en popüler besini haline getirmiştir. Ayrıca toksinlerin atılması sayesinde bayanların korkulu rüyası selilüt problemini de ortadan kaldırır.

Lahana Kurusu

Lahana taze olarak çok çeşitli kulanım alanlarına sahiptir. Kış aylarında sıklıkla tüketilen ve vücuda birçok fayda sağlayan lahana kurutularak da aynı faydaları sağlar ve kurutulduğu içinde daha uzun süre saklanarak tüketilebilir. Lahanayı kurutmak istersek öncelikle manav ya da marketten istediğimiz büyüklükte bir lahanayı alırız. Güzel bir şekilde yıkarız daha sonra ikiye böleriz ve yapraklarını ayırırız. Yapraklarını ayırdığımız lahanayı istediğimiz büyüklükte keseriz daha sonra düz bir tepsi içine sereriz ister fırında ister evde uygun bir yerde kurumasını bekleriz. Kuruyan lahanaları cam kavanoza doldurarak istediğimiz zaman çorbalarda, salatalarda hatta çay olarak bile tüketebiliriz.

lahana kurusu

Lahanayı tükettiğimiz zaman İçeresindeki yüksek lif sayesinde sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmamızı sağlar. Bağırsak ve mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Kabızlık sorununu ortadan kaldırır.
Kanserle savaşmada destek sağlayan lahana özellikle bağırsak, mide ve prostat kanserine iyi gelir.
Yoğun bir şekilde C vitamini içermesi lahananın soğuk havalarda oluşabilecek grip ve soğuk algınlığını önlemesini sağlar

A vitamini sayesinde göz sağlına da fayda sağlayan lahana gözün görme özelliğini artırır.
Cilt problemleri lahananın içeresindeki kükürt sayesinde tedavi edilebilmektedir. Akne, sedef, egzama gibi cilt sorunlarına iyi gelir. Bunun sebebi lahananın toksinlerden vücudu arındırması sonucu cildi temizler ve güzelleşmesini sağlar.

Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olan lahana kemikleri güçlendirerek ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesine ve kırılmalarına karşı koruyucu etki yapar.

Kalp sağlığı için önemli yere sahip potasyum lahanada bolca bulunduğu için kalbi korur ve kan basıncını düzenlediği için de yüksek tansiyona iyi gelir. Kalp ve damar tıkanıklığına da iyi gelir.