Lahana Ekimi Nasıl Ne zaman Yapılır? Lahana Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

lahana yetiştiriciliği ve bakımı

Lahana, kolay yetiştirilmesi ve faydası yönünden ülkemizde sıklıkla üretilmektedir. Yemeklerde, salatalarda ya da turşularda kullanılabilen sebzelerden biri olan lahana kış mevsimlerinde kendini göstermektedir. Üretimleri tohum çimlendirilmesi ile de direkt olarak fide dikimi ile de yapılabilmektedir. İki sistemin de kendine özel uygulama metotları olduğu için üretimlerde dikkatli olunması gerekmektedir.

Lahana Yetiştiriciliği

Lahana yetiştiriciliği için ilk etapta uygun topraklar bulunmalı sonrasında ise toprağın Lahana ekimine hazırlanması gerekmektedir. Verimli bir sonuç alabilmek için bitkinin sevdiği toprak tipi olan killi topraklar temin edilmelidir. Kumlu topraklara lahana ekildiğinde ise erken hasat avantajından istifade edilmesi mümkün olmaktadır. Açık alanda lahana yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin özellikle sonbahar aylarında tarla gübreleme işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bunun için organik gübrelerin tercih edilmesi önerilmektedir. Sonrasında ise tarların sürülmesi ve toprağın havalandırılması istenmektedir. Sıraların hazır hale getirilmesinden sonra fideler dikilebilmektedir.

Üreticiler lahana ekimi için tohumlarını filizlendirmeyi tercih etmektedir. Bu işlemce sıcaklık değerlerinin 12 derece altına düşürülmemesi gerekmektedir. Aksi hallerde tohumların filizlenmeden önce donma ihtimali ortaya çıkmaktadır. Yastık ekimi olarak bilinen filizlendirme aşamasında tohumlar genellikle serpme şeklinde saçılarak üstleri örtülmektedir. Sonrasında ise sulanmaya başlamaktadır. Bir lahana tohumunun filizlenme aşamasının tamamlanması yerine ve şeklinde göre değişim göstermektedir. Bazı bölgelerde otuz günde filiz üretimler tamamlanmaktadır. Ancak bazı bölgelerde bu süreç altmış günü bulabilmektedir.

Lahana Bakımı Nasıl Yapılır?

Yetiştiriciler için lahana bakımı fidelerin sökülmesi ile başlamaktadır. Söküm sırasında fidelerin zarar görmemesi için yastıkların en az bir gün öncesinden sulanması gerekmektedir. Fideler söküldükten sonra tarlalara aktarılmasında dikim sıklıklarına dikkat edilmelidir. Mesafelerin dar bırakılması halinde daha küçük lahanaların ortaya çıkması mümkün olacaktır. Dikimler tamamlandıktan sonra araya ikişer gün koymaya dikkat edilerek sulama çalışmaları başlamalıdır. Ancak çok sıcak günler için sulama sıklığı ve derecesi değişim gösterebilmektedir. Lahanaların toprağa tutunma ve büyüme aşamalarında çapalama işlemleri de gerçekleştirilmelidir. Çünkü sulamadan sonra özellikle lahana köklerine yakın yerlerde yabani otlar da türemektedir. Bunun yanı sıra gerekli görüldüğü zamanlarda ilaçlamalar da yapılarak böceklerin uzaklaştırılması faydalı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.