arama

Kusmaya İyi Gelen Bitkiler – Kusma Sonrası Ne Yemeli?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Karın kaslarının tersine güçlü kasılması sonucu sindirilemeyen besinlerin mide tarafından boşaltılması olarak tanımlanan kusmanın pek çok nedeni olabilir. Hamilelikte kusma dışında meydana gelen kusmalar bir hastalık belirtisi olabilir ve uzun sürerse doktora gidilmelidir.

Kusma ( İstifra ) genellikle mide bulantısı sonucu meydana geldiğinden nane limon, papatya, zencefil çayı gibi mide bulantısına iyi gelen besinlerle geçebilir. Ama mide bulantısı çözümlenmeden kusma sonrasında yedikleriniz kusmanın tekrarlanmasını önleyebilir. Kusmadan sonra doğru yiyecek ve içecekler bu semptomu kolayca atlatmanızı sağlar. Aralıksız devam eden kusma için doktora gidilmesi daha doğrudur.

limon

Kusmanın nedenleri

Aşağıda sayılan kusma diğer adıyla istifra nedenleri ishale ve mide bulantısına da neden olan durumlardır.

Enfeksiyon
Gıda zehirlenmesi,
Grip ve soğuk algınlığı,
Sindirim sisteminde iltihap
Parazitler
Bakteriler
Aşırı alkol alımı,
Aşırı ve ağır yemek yemek,
Fazla kafein alımı
Migren
Araç tutması

pirinc-suyu

Kusmaya ve kusma sonrasında iyi gelen yiyecek ve içecekler

Hamilelik dışındaki kusmaları ele alarak, kusmayı engelleyecek veya kusma sonrasına iyi gelen besinlere göz atalım. Tüketeceğiniz besinleri yavaş yavaş ve aralıklı tüketmeniz daha yararlı olacaktır.

Nane ve nane çayı: Kusmaya karşı en iyi bitki nanedir. Naneyi koklayarak, nane çayı içerek midenizi rahatlatabilir ve kusmaktan kurtulabilirsiniz. Nane çayınıza limon veya zencefil de karıştırabilirsiniz. Bazı mide hastalıklarında nane iyi gelmeyebilir.

Limon: Sıcak suya bir kaç damla limon sıkarak içmek veya yarım limon suyunu sıkarak içmek mide bulantısına iyi gelir ve kusmanızı engeller. Limonu koklayarak da mide bulantısını geçirebilir kusmaktan kurtulabilirsiniz.

Kimyon ve Türk Kahvesi: Bir çorba kaşığı balı bir çay kaşığı Türk kahvesi ve kimyonla karıştırıp yemek de kusmayı engelleyen formüllerden.

karanfil

Karanfil: 2-3 karanfili bir bardak suda kaynatıp ılıyınca içebilirsiniz. Kan değeri düşük insanlar bu öneriyi uygulamamalıdır.

Pirinç ve pirinç suyu: Pirinç özellikle kusmadan sonra tüketilirse gerekli nişasta ve besin vücut tarafından alınır ve mide bulantısına iyi gelir ve kusmayı da keser. Kusmaya iyi gelen pirinç tarifi ise şöyle: 1 su bardağı pirinci yıkayıp süzün ve bir tencereye alın. Üzerine 3 su bardağı kadar su ve soyulmuş dilimlenmiş havuç ekleyip kaynatın. Pirinç yumuşayınca kapatın. Kusmadan 2 saat sonra boş midede uygulanırsa çok iyi sonuç verir. Pirinci çorba gibi içebilirsiniz veya suyunu süzerek ılık olarak bir su bardağı yavaş yavaş için. 2 saat sonra bir bardak daha için.

Ayrıca kustuktan sonra yenilen patates çorbası, haşlanmış patates, muz, kraker, leblebi, havuç püresi, soyulmuş elma rendesi hem kusma sonrası mideyi zorlamadan beslenmenizi sağlar hem de ishal durumu varsa ishali keser. Ayrıca yağlı ve ağır olmayan yemeklerden yavaş yavaş yemek de mideye iyi gelecektir.