Kuşkonmaz Ekimi Nasıl Ne zaman Yapılır? Kuşkonmaz Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bitki türleri son yıllarda ev dekorasyonlarında olduğu kadar ofislerde de kullanılmaya başlanmıştır. Ancak her bitki her ortama uyum sağlayamamaktadır. Kuşkonmaz bakımı kolay olmasının yanı sıra şık görünümlü yeşil bir bitki olmak özelliği taşımaktadır. Bundan kaynaklı olarak yetiştiriciliğini yapan kişi sayısı çok fazladır. Peki, kuşkonmaza nasıl bakılmalıdır?

Kuşkonmaz Bakımı

Kuşkonmaz bitkisinin bakımından güneş ışınlarının alınma şekli çok önemlidir. Kuşkonmazın yaprakları adeta tük kadar incedir. Bundan ötürü yapraklarında belli bir hassaslık söz konusudur. Bitki, direkt olarak güneş ışıklarının denk geldiği yerlere konduğunda yapraklarında yanmalar ve sararmalar görülecektir. Bunun yerine evin ya da çiçeğe bakılacak yerin en aydınlık köşesi tercih edilmelidir. Ya da güneş ışıklarını sabah saatlerinde alan yerler seçilebilmektedir. Çünkü o saatlerde güneş ışıklarının yakıcı olmak gibi bir özellikleri bulunmamaktadır. Kuşkonmaz bakımında sulama konusuna da dikkat edilmelidir. Çok fazla sulama yapmak bitkinin köklerine de yapraklarına da zarar vermektedir. Bunun yerine yaz aylarında iki ya da üç kış aylarında ise bir kez sulanması yeterlidir. Haftalık olarak ayarlanan bu periyotlarda gün aralıkları da eşit olmalıdır.

Kuşkonmaz Bakımında Saksı Seçimi

Saksı seçimi bitki bakımında en çok hata yapılan bölümlerden biridir. Kuşkonmaz bakımı için en doğru saksı en büyük olanlar değildir. Halk arasında büyük saksı seçimleri ile bitkilerin anında büyüyeceği şeklinde bir algı bulunmaktadır. Ancak bu algı yanlıştır. Kuşkonmaz boyutlarına göre bir saksı seçmek çok önemlidir. Ayrıca saksının alt kısmında suyu tahliye edecek deliklerin bulunması da şarttır.

Kuşkonmaz Bitkisi Toprak İsteği

Kuşkonmaz bitkisi dikilmeden önce gerekli toprak hazırlıkları yapılmalıdır. Mineral bakımından zengin olan toprakların tercih edilmesi bu bağlamda önerilmektedir. Hazır olarak alımlarda da toprak değişimi ve havalandırmasının yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu esnada toprakta böceklenme gibi durumlar görüldüğü tespit edilmişse imkânlar dâhilinde toprak tamamen değiştirilmeli ve gerekli ilaçlamalar yapılmalıdır. Toprak değişimlerini sık şekilde yapmak bitki gelişimini olumsuz etkileyecektir. Bunun yerine her sene ilkbahar aylarında değişimlerin yapılması tavsiye edilmektedir. Değişimler sırasında kuşkonmaz köklerine zarar verilmemesine özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.