Müzik indir

arama

Kurutulmuş Turp Faydaları ve Besin Değeri

kurutulmuş turp
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Turp, salatalarımızda kullandığımız bir kış sebzesidir. Turp genel olarak baktığımızda kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere 3 farklı türe sahip bir sebzedir. Halk arasında kırmızı turba fındık turpu, beyaz turba kestane turpu, siyah turpa bayır turpu denilmektedir. Çiğ olarak tüketilebilen ve acı bir tada sahip olan turp limon sıkıldığında biraz daha hoş bir tada sahip olur. Japonya, Çin, Yunanistan gibi diğer ülkelerde turp pişirilerek de kullanılmaktadır. Bizim ülkemizde ise ev hanımları genellikle beyaz olan turpu rendeleyerek salatalarında çiğ olarak kullanırlar.

Turp, kültürlere ve alışkanlıklara göre çiğ olarak ya da pişirilerek de yenilmektedir. Ayrıca kurutarak da bozulmadan uzun bir sürece saklayabilir ve kullanabiliriz. Kuruttuğumuz turp çiğ olarak tükettiğimiz turptan sağladığı faydalar ve besin değerleri bakımından ayrılmaz.

Turp dış kabukları soyulduktan sonra rendelenip suyu sıkılarak bir tepside kurutulabilir. Kurutulmuş turp doğal bir antibiyotiktir. Kış aylarında balla karıştırıp tüketerek vücut direncimizi koruyabiliriz.

kurutulmuş turp

Kurutulmuş Turp Faydaları

Turp sebzesinin kullanımında çok fazla çeşit yoktur. Fakat sağlık açısından saymakla bitmeyen yararları vardır. Başta soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıklara iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. İçeresinde bulundurduğu fosfor yüksektir bunun yanında içeresinde demir, magnezyum ve potasyum da bulundurur.
Kök kısımlarını tükettiğimiz turp yoğun bir şekilde C vitamini içerdiğinden kış aylarında bol bol tüketmek bizi kış hastalıklarına karşı korur.

Antioksidan içerdiğinden yaşlanma etkilerini geciktirir. Lif oranı fazla ve kalorisi düşük olduğu için diyet menülerinin baş tacı olarak gösterilebilir. İdrar söktürerek vücut toksinlerinin kolaylıkla vücuttan atılmasını sağlar.

Kansere karşı koruyucudur. En etkili olduğu kanser türleri ise meme, pankreas ve kolon kanseridir. Turp tüketen insanların bu kanser türlerine yakalanma riski azalmaktadır.

Bayanların regl dönemlerinde oluşan ağrıları dindirme özelliği vardır. Bu özellik sayesinde bayanlar bu dönemi ağrısız bir şekilde zorlanmadan geçirirler.

Potasyum zenginliği sayesinde turp kan basıncını dengeleyerek tansiyon dengesini sağlar.
Diş etleri rahatsızlığı olanlar için tüketildiğinde iyi gelir çünkü diş ve diş etlerini güçlendirir.