Müzik indir

arama

Kuru Dut ve Yaprakları Neye İyi Gelir? Beyaz Dut Kurusu Kilo Aldırır mı?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

İç Anadolu dut türlerinden olan beyaz dut ülkemizde nadiren de olsa hemen her bölgede yetişmektedir. Doğal bir antibiyotik olan, yazın tazesi tüketilen beyaz dut kışın da kuru olarak değerlendirilmektedir. Beyaz dut kurusu pek çok yararı olan kışın tüketebileceğimiz gıdalardandır.

Kış mevsiminde tatlı ihtiyacını faydalı bir şekilde karşılamanızı sağlayan beyaz dut kurusu misafirlerinize çayın yanında ikram edebileceğiniz kuru meyvelerdendir.

İçeriğinde kalsiyum, demir ve potasyum mineralleri; B1, B2 ve C vitaminleri açısından zengin dut kurusu ve yapraklarında riboflavin, petunidin, thiamin, quercetin, morusink, vanon, valerik asit, potasyum, rutin, pelar, gonidin, niacin ve p-cresol maddeleri ile doğal bir antibiyotiktir. Beyaz dut kurusu özellikle egzama ve iltihap tedavisinde kullanılmaktadır.

kuru-dut

Beyaz dut kurusu faydaları

Egzamayı tedavi eder.
Kuvvet vericidir.
Damar sertliğini engeller ve tedavi desteğidir.
Kansızlığı önler
Bağırsakları çalıştırır be bağırsak kurtlarını döker. ( Aç karna tüketilmelidir )
İdrar söktürür.
Mide ve karaciğeri güçlendirir, çalışma düzenlerini sağlar.
Bademcik, boğaz, diş eti, kan iltihaplarında tedavi desteğidir.
Öksürüğü geçirir. Ateş düşürür.

anne-sutu-beyaz-dut-kurusu-kuru

Kuru dut süt yapar mı? Kuru dut kürü nasıl hazırlanır?

Kuru dutun önemli faydalarından biri anne sütünü arttırmasıdır.

Anne sütü için beyaz dut kurusu kürü ise şöyle: 2,5 su bardağı kaynamaya başlayan suyun içine 6,5 – 7 yemek kaşığı beyaz dut kurusunu ekleyin. 10 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Verilen ölçüler sonucu 1 su bardağı sıvı elde edersiniz. Bebek çok küçük ise çok süt artımını engellemek için gün içinde azar azar içilmelidir. Bebek sütü çok alıyorsa bir bardağı bir seferde anne içebilir. Anne sütü kürü için yapılan karışım her gün yapılmalı fazla yapıp bir gün bekleterek içilmemelidir.

beyaz-dut-kurusu

Beyaz dut faydaları tıklayınız

Egzama kürü İbrahim Saraçoğlu: Yarım litre suyu tencerede kaynatın. Kaynayınca bir avuç beyaz dut kurusu ekleyin. 7 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Beyaz dut kurusu ile kaynattığınız su elinizi yakmayacak şekilde sıcaklığını kaybedince egzamalı elinizi tencereye batırın.10 dakika elleriniz suyun içinde kalmalıdır. Ellerinizi 1 saat sonra yıkayın. Haftada üç-dört defa tekrarlayın.

Kandaki iltihaba karşı beyaz dut kurusu kürü

1/2 litre dinlendirilmiş kaynayan suya 6 yemek kaşığı beyaz dut kurusu atın. 7 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Ilıkken süzün. Karşımın yarısını sabah yarısını akşam için. Aç karna içilmelidir. Kan iltihabına karşı bu kürü 25 gün uygulayın.

dut-kuru-egzama
Kuru dutun kalorisi: Beyaz dut kurusu kilo aldırır mı? Protein içeriği diğer meyvelere göre daha fazla olan dut kurusu liflidir. 100 gr 75 kalori kadardır. Çok fazla tüketmemek şartıyla zayıflamak isteyenler tarafından kan şekerini yükselttiği için kullanılabilir.

beyaz-dut-yapraklari-cayi

Beyaz dut kurusu zararları

Kan şekerini yükselttiği için diyabet hastaları içerek ve yiyerek tüketmemelidir. Şeker hastaları kapanmakta geciken yaraları taze dut yaprağından hazırlanmış dut yaprağı çayı ile pansuman ederek beyaz duttan yararlanabilir.