Küpe Çiçeği Ekimi Nasıl Ne zaman Yapılır? Küpe Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ülkemizde bazı çiçeklerin sevilme ve tercih edilme oranları diğerlerine göre çok fazladır. Eskiden bu yana popülerliğini yitirmeyen çiçek türlerinden biri de küpe çiçeğidir. Bakım konusunda uygun şartların hazırlanmasına bağlı olarak on beş metreye kadar büyüyebilen bu çiçek, bulunduğu ortama dekoratif ve sıcak bir hava da katmaktadır. Üstelik küpe çiçeğinin pek çok farklı renk türü de bulunmaktadır.

Küpe Çiçeği Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küpe çiçeği bakımı dikim zamanları ile başlamaktadır. Pek çok süs bitkisi dışarıda bakılma özellikleri bulundurmamaktadır. Ancak küpe çiçeği özellikle yaş almaya başladığında soğuğa karşı da bir hayli dayanıklı hale gelmektedir. Yine de imkân varsa bitkinin kış aylarında eve taşınması önerilmektedir. Bunun yanı sıra bakım önerileri arasında küpe çiçeğinin nereye konacağının da önemi büyüktür daha hızlı gelişim için çiçeğin yarı gölge hafif rüzgâr alan yerlere konumlandırılması gerekmektedir. Bu sayede ihtiyacı olan ortam şartlarını elde eden çiçek hızlı bir şekilde gelişecektir. Gelişimlerde sulamanın da doğru bir şekilde yapması şarttır. Yaz aylarında sulama için haftada iki ya da üç günün belirlenmesi gerekmektedir. Kış aylarında ise bu durum ihtiyaca göre ayarlanmalıdır.

Küpe Çiçeği Toprak Değişimi

Sağlıklı bir küpe çiçeği için toprak değişiminin de atlanmaması gerekmektedir. Küpe çiçeği toprak değişimi senede bir kez yapılmalıdır. Bu esnada çiçeğin büyümesi durumunda saksının boyutlarının da büyütülmesi önerilmektedir. Ancak çok küçük bir saksıdan iki üç numara büyük olanına geçiş yapmak doğru değildir. Her toprak değişiminde bir numara atlamak daha doğru bir tercihtir.

Küpe Çiçeği Budanması

Küpe çiçeği budanmasında birkaç önemli detay bulunmaktadır. Çiçek bahar aylarında kış başı ve sonlarında farklı şekillerde budanabilmektedir. Küpe çiçeği budaması için öncelikle amaçlar belirlenmelidir. Örneğin özellikle bahar aylarında yeni çıkan dalların birkaç boğum üstünün budanması çiçeğin o yıl daha çok sayıda tomurcuk vermesini sağlamaktadır. Amaç küpe çiçeğini daha sağlıklı bir hale getirmekse artık canlılığı kalmamış olan dallar budanmalıdır. Kış başlarında hafif oranda yapılan budamalar kış sonunda detayı bir budama yapılarak tamamlanmaktadır.

Bahçe çiçekleri ile ilgileniyorsanız aşağıdaki bağlantı ilginizi çekebilir.

Uzun Ömürlü Bahçe Çiçekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.