Kumkuat Ekimi Nasıl Ne zaman Yapılır? Kumkuat Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Meyve ağaçları son yıllarda saksı çiçeği olarak da kullanılabilmektedir. Kumkuat da bu kategoriye giren bitkiler arasında yer almaktadır. Hem sağlık açısından faydalı olması hem de şık bir görünüm kazandırması sayesinde kumkuat bitkisinin kullanım oranları bir hayli fazladır. Ayrıca birkaç konuda dikkatli olunması halinde bitkinin bakımı oldukça kolaydır.

Kumkuat Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kumkuat bakımında başarılı sonuçlar alabilmek için öncelikle çiçeğin nereye konulduğuna dikkat edilmelidir. Kumkuat Akdeniz Bölgesi’nde yetişen ağaçlar arasında bulunmaktadır. Ancak bu durum bitkinin direkt olarak güneş ışığında iyi sonuçlar vereceği anlamına gelmemektedir. Mümkünse günışığını bol miktarda alabileceği bir yere konmalıdır. Bitkinin güzel görünmesi içim saksı yönü haftalık olarak değiştirilmelidir. Çünkü güneşe bakan yapraklar o tarafa doğru eğilmeye başlamaktadır. Saksının kendi etrafında haftalık olarak döndürülmesi bu sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Kumkuat Ne Kadarda Sulanmalıdır?

Kumkuat genel olarak suyu seven bir bitkidir. Bu neden yüzünden toprağının kurutulmamasına ekstra özen gösterilmesi şarttır. Kumkuat sulamasını dönemler halinde düşünmek daha doğru olacaktır. Çünkü ağaç her mevsimde meyve vermemektedir. Meyve verim dönemlerinde sulamanın derecelerini ve sıklığını artırmak iyi olacaktır. Diğer dönemlerde ise haftalık bir ya da iki kez sulama yapılması yeterlidir. Sulamada aşırıya kaçılması halinde köklerin çürümeye başlaması, yaprakların cansız hale gelmesi gibi durumlar kendini gösterecektir. Ayrıca sulama aralıklarındaki gün sayısının eşit tutulması da önemli konular arasında bulunmaktadır.

Kumkuat Toprağı Ne Zaman Değiştirilir?

Kumkuat senelik olarak toprak değişimine ihtiyaç duymaktadır. Bundan ötürü bitkinin toprağının doğru bir şekilde değiştirilmesi sağlanmalıdır. Toprak değişimlerinde kaliteli ve gübre oranı ayarlanmış bir toprak kullanılmalıdır. Aynı şekilde kumkuat bitki bakımında toprak değişimleri yapıldığı esnada saksıların değiştirilmesi de önerilmektedir. Bir meyve ağacı türü olduğu için hızlı büyüyen kumkuat, yine de çok büyük saksılarda bulundurulmamalıdır. Bunun yerine bitkinin o anki boyutuna en uygun ya da bir numara büyük olan saksılar kullanılmalıdır. Saksıların çok büyük olması bitkinin gelişimini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca kuruyan ya da sararma eğilimi gösteren yapraklar varsa dallara zarar vermeden koparılması da ihmal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.