Müzik indir

arama

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır? Nasıl Yenir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Tropik iklimde yetişen balsam elması, acı kabak, Afrika hıyarı olarak da adlandırılan, vitamin ve mineral zengini kudret narı yararlı bir besin olması yanında ilaç yapımında da kullanılan bir bitkidir. Kudret narından nasıl faydalanabiliriz? Nasıl kullanılır ve yenir? Özellikle mide ve bağırsaklara çok iyi gelen kudret narı kullanımı ve hazırlanışı çok kolay.

Kudret narı ana vatanı Asya, Amazon Havzası ve Afrika’dır. Bu bölgelerde doğal olarak doğada bulunur. Alternatif tıpta çok yararlanılan bir bitkidir.

Kabakgiller grubundan olan dış yüzeyi tırtıklı olan kudret narı acı bir tada sahiptir. O yüzden kullanılırken genelde balla tatlandırılmalıdır. Olgunlaşmış kudret narı turuncu veya kırmızı renkte olur. Olgunlaşma öncesi rengi yeşildir.

Kudret narının meyvesi, kökleri, çekirdekleri ve yaprakları faydalıdır. Kudret narının öksürüğe, mideye ve bağırsaklara iyi geldiği bilinmektedir. Kudret narında demir, kalsiyum, fosfor mineralleri bulunur. Lif ve B vitamini zengini kudret narı nasıl hazırlanır?

kudret-nari-nasil-yenir

Kudret narı faydaları ve zararları

Kudret narı (  Ampalaya, acı kavun, acı kabak, Afrika hıyarı, balsam elması, balsam armudu olarak da bilinmektedir. ) nasıl yapılır?

Kudret narı meyveleri taze çıktığında (Eylül ayı) balla karıştırılarak ezilir. Sabah ve akşam yemeği öncesi aç karna bir çorba kaşığı yenilir. Belli bir süre başka bir şey yemeden beklemek gerekir. Hazırlanan karışım bir ay kadar kullanılırsa gastrit gibi mide rahatsızlıklarına ve bağırsakların çalışmasına iyi geldiği bitkisel tedavi olarak kullandığı biliniyor.

kudret-nari-hazirlanisi

Kudret narı çekirdeği ise şöyle kullanılabilir: Çekirdek temizlenir. Temizlenen çekirdek küçük parçalar halinde doğranarak balla karıştırıldıktan sonra ağzı kapalı bir kapta bir ay bekletilir. Bir ay bekledikten sonra yine meyvesinin kullanım şekli gibi aç karna sabah ve akşam yemeklerinden önce bir çorba kaşığı yenir. En az bir ay – 40 gün uygulanan kudret narı tedavisi gastrit, ülser ve reflü gibi mide sorunları olanlar için yarar sağlayacaktır. Düzenli kullanım kudret narından hazırlanan bu karışımın faydasını görmeniz açısından önemli bir nokta.

Cilt yaraları içinde zeytinyağıyla karıştırılıp ezilir. Hücre yenileyici özelliği de bulunduğundan macunu çocuklarda pişikler için kullanılabilir.

Şeker hastaları için bu karışım  önerilmemektedir.
Aşırı tüketilirse zehirlenmelere yol açabilir.