Müzik indir

arama

Kroton Çiçeği Bakımı (Codiaeum Variegatum)

kroton çiçeği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kroton çiçeği ofis ve ev salonları için çok tercih edilen görsel bakımdan çok hoş görünümlü bir bitkidir. Çiçeğin yaprakları birçok renk geçişi ile çok zengindir. Görsel açıdan göze güzel hitap ettiği için tercih edilmektedir.
Kroton çiçeği bakımı fazla zahmetli olmamasının yanında birkaç püf noktası bulunmakta ve bunlara dikkat edildiğinde zahmetsiz şekilde çiçeğinizi büyütebilirsiniz.

Tropik bitkilerden olmasından dolayı yaprakları geniştir ve yüksek oranda nem sevmektedir. Oda sıcaklığının 16-20 derece olması çiçek için çok idealdir. Isı 10 derecenin altına düştüğünde yapraklarından başlayarak sararmaya başlamaktadır. Ani sıcaklık değişimleri bu bitkiyi kısa sürede olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu sıcaklık değişimleri bitkiyi kısa süreli olması durumunda etkilememekle birlikte sıcaklık değişimine uzun süre maruz kalan çiçek kısa süre sonra ölmeye başlamaktadır. Çok dikkat edilmesi gereken bu husus bitkiyi yerleştirdiğiniz yer açısından çok önem arz eder.

kroton Çiçeği

Kroton Çiçeği Yetiştirme

Nem isteği fazla olan bu çiçek yaz aylarında dibine su verildikten sonra bir kısım suyun yapraklarına püskürtülerek verilmesi çiçeğe iyi gelecektir. Kış aylarında ise yaz mevsimine geçiş yapana kadar iyi şekilde sulanmalı fakat yapraklarını sulanması gerekmemektedir. Köklerinin nemli olmasını sevmesinden dolayı köklerinin nemli olmasına dikkat edilmelidir. Sonbahara doğru verilen su miktarı biraz daha azaltılmalıdır.

Güneş ışığını doğrudan almayan bir yere aydınlık olabilecek ya da gölgelik alanlara çiçeğinizi alabilirsiniz. Doğrudan güneş ışığı alan bir yere bırakmanız durumunda çiçeğin yaprakları yüksek oranda zarar görür ve bitkinin gelişimi yavaşlama gösterir. Kış aylarında ise çiçeğin aydınlık yerlere alınması gerekmektedir. Cam kenarına yerleştirilecek olsa bile sıcaklık değişimleri kontrol edilmeli ve sürekli ısı değişimi olmaması gerekmektedir.

kroton çiçeği

Toprak olarak ise gübreli ve humuslu topraklar çok idealdir. Saksıda yetiştirmekteyseniz eğer 1 veya 2 yıl içinde saksının değiştirilmesi gerekecektir. Saksı değiştirmek için en uygun aylar ise Şubat ve Mart aylarıdır. Çiçeğin genişliğine göre saksı boyutuna dikkat edilmeli ve birkaç boy büyük saksı tercih edilmelidir. Kroton çiçeği bakımı kolay olmasının yanında belirtilen noktalara dikkat edildiğinde çiçeğiniz gelişimini çok güzel devam ettirecektir.